You need to enable JavaScript to run this app. Fotowoltaika dla rolnika 2021. Ulgi, dotacje, korzyści | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator
AgroEnergia 2021 i fotowoltaika dla rolników

Fotowoltaika dla rolnika 2021. Ulgi, dotacje, korzyści

Jedna piąta kosztów prowadzenia gospodarstwa rolnego to rachunki za prąd. Energię pochłaniają pracujące maszyny i utrzymanie nowoczesnych budynków gospodarczych. Produkcja warzyw pod szkłem czy produkcja zwierzęca to wielotysięczne rachunki za prąd. Nie dziwi zatem chęć obniżenia stałych kosztów działania gospodarstwa. Fotowoltaika dla rolnika 2021 to jedno z najczęściej wyszukiwanych haseł. Świadomi przedsiębiorcy rolni szukają ulg, dotacji i korzyści z postawienia fotowoltaiki. W naszym artykule przedstawimy możliwości dofinansowania fotowoltaiki dla rolników w tym roku. 

Przeczytaj odświeżony artykuł z aktualnymi informacjami na rok 2022 < Kliknij w link!

Fotowoltaika dla rolników coraz popularniejsza

Instalację fotowoltaiczną można zamontować na dachu budynku albo postawić na gruncie. W przypadku rolników najlepszym miejscem może być budynek gospodarczy, którego dach zwykle pokrywa gont lub blacha. Właśnie na takim poszyciu instalacje fotowoltaiczne są najtańsze do zamontowania. Kolejnym miejscem są słabej jakości grunty, czyli zwykłe nieużytki. Niewykorzystane w produkcji rolnej tereny znakomicie nadają się do postawienia na nich instalacji fotowoltaicznej. Na nieużytku stawiana jest konstrukcja pod panele, a następnie montowane są ogniwa fotowoltaiczne.

Instalacja o powierzchni 100 m2 produkuje średnio w ciągu roku około 13 MWh. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, polskie gospodarstwo rolne zużywa około 22 MWh prądu przez cały rok. Zatem nawet niewielka instalacja pokryje połowę zapotrzebowania energetycznego statystycznego gospodarstwa. Fotowoltaika dla rolnictwa obniży koszty produkcji i zwiększy zyski rolnika.

Fotowoltaika dla rolnika — dlaczego warto?

Jakie są korzyści dla rolnika z instalacji fotowoltaicznej? Korzyści jest wiele, dlatego przedstawimy te najważniejsze:

 • Znaczące obniżenie rachunków za prąd – Zmniejszenie kosztów stałych prowadzenia gospodarstwa rolnego.
 • Dodatkowe zyski – Dotychczasowe opłaty za prąd można przeznaczyć na rozwój gospodarstwa. 
 • Niezależność energetyczna – Instalacja fotowoltaiczna daje niezależność od podwyżek cen energii.
 • Niższe podatki – Rolnik płacący podatek rolny, może go nie płacić nawet przez 15 lat.
 • Amortyzacja – Dzięki odpisom amortyzacyjnym koszty fotowoltaiki są jeszcze niższe. 
 • Podatek VAT – Rolnik prowadzący działalność może w całości odebrać 23% podatku VAT z fotowoltaiki.
 • Bezpieczeństwo finansowe – Rolnik nie musi obawiać się nieprzewidzianych wydatków w przyszłości, bo ma własny, bezpłatny prąd.
 • Wykorzystanie dachów domu i zabudowań – Dachy stają się częścią własnej elektrowni.
 • Ekologiczny wizerunek – Ekologiczne gospodarstwa rolne są lepiej oceniane i mają większe zyski.
 • Wyższa ocena wniosków w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich – Gospodarstwa rolne posiadające fotowoltaikę otrzymują dodatkowe punkty.

Podsumowując, korzyści dla gospodarstw rolnych w 2021 roku z fotowoltaiki jest bardzo dużo. Rolnik znacząco obniży swoje rachunki za prąd i przez kilka lat nie będzie płacić podatku rolnego.

KUP FOTOWOLTIKĘ DLA ROLNICTWA: Skontaktuj się z firmą Ozeus

Fotowoltaika dla rolnika

Ulgi i dofinansowania instalacji fotowoltaicznych dla rolnictwa 

Ceny prądu nieustannie rosną, dlatego ulgi i dotacje na fotowoltaikę dla rolnika cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W ostatnich latach ceny energii dla odbiorców indywidualnych rosły średnio o 7% rocznie. I wszystko wskazuje na to, że ta tendencja się nie zmieni. W podobnie trudnej sytuacji są firmy czy przedsiębiorcy rolni, którzy kupują prąd jako odbiorcy firmowi. Dla nich wysokie stawki za prąd obciążone są jeszcze od 2021 roku wysoką opłatą mocową. Przypomnijmy, że wynosi ona 4 tysiące złotych za 50 MWh pobranej energii. Tak ogromne podwyższenie kosztów energii wpływa na rentowność produkcji rolniczej. Nie dziwią zatem poszukiwania obniżenia kosztów przez rolników poprzez postawienie instalacji fotowoltaicznej. 

Fotowoltaika dla rolnika to dobra inwestycja, ale ma określoną cenę. Koszt inwestycji zależy od wielu parametrów i można go oszacować dopiero po audycie energetycznych potrzeb rolnika. Na pewno warto zadać sobie najważniejsze obecnie pytanie. Jakie są możliwości dofinansowania fotowoltaiki dla rolnictwa w 2021 roku? 

Agroenergia 2021 – Jak złożyć wniosek? 

Z programu Agroenergia 2021 mogą skorzystać rolnicy, którzy chcą postawić u siebie źródło energii. Takim źródłem prądu jest instalacja fotowoltaiczna. 

Obecnie rolnicy czekają na ponowne uruchomienie naboru do programu Agroenergia 2021. Według zapowiedzi NFOŚiGW, wnioski będzie można zacząć składać już za niecałe dwa miesiące. Planowany nabór wyznaczono na czerwiec 2021 roku i ma on potrwać do końca września. Dokumenty będą przyjmowane przez oddziały WFOŚiGW.  Aktualne informacje warto sprawdzać na oficjalnej stronie NFOŚiGW.  

Aby skorzystać z dopłat do fotowoltaiki dla rolnika, trzeba spełnić kilka warunków. Dotację mogą otrzymać rolnicy, którzy posiadają lub dzierżawią od 1 ha do 300 ha ziemi od co najmniej roku. Wysokość dofinansowania zależy od wielkości i mocy instalacji fotowoltaicznej. 

 • Na 15 tysięcy złotych mogą liczyć rolnicy, którzy postawią fotowoltaikę o mocy od 10 kW do 30 kW. Przy czym dotacja ta nie może przekroczyć 20% kosztów instalacji. 
 • 20 tysięcy złotych mogą dostać rolnicy, którzy zdecydują się na większą instalację o mocy do 50 kW. W tym przypadku dofinansowanie nie może przekroczyć 13% wartości kosztów inwestycji. 

Pamiętać trzeba o zachowaniu właściwej kolejności przy składaniu wniosków o dotację w ramach programu Agroenergia 2021.

 • Najpierw rolnik składa wniosek do WFOŚiGW.
 • Po uzyskaniu zgody, rolnik montuje instalację fotowoltaiczną.

Rolnik starający się o dofinansowanie musi pamiętać, że dotacje może dostać tylko na nowe instalacje fotowoltaiczne. Niestety, nie można starać się o zwrot wydatków na panele, które zamontowano kilka lat temu. 

Fotowoltaika dla rolnika a ulga w podatku rolnym

Program Agroenergia to nie jedyna możliwość zmniejszenia kosztów budowy instalacji fotowoltaicznej. Można skorzystać z ulgi w podatku rolnym. Reguluje to ustawa o podatku rolnym. Rolnik, który wydał pieniądze na pozyskanie energii ze źródeł naturalnych, może otrzymać ulgę inwestycyjną. Jest to tak zwana ulga inwestycyjna na obiekty środowiskowe. 

Jakie trzeba spełnić warunki, aby skorzystać z ulgi w podatku rolnym? 

 • własność lub dzierżawa ziemi
 • opłacanie podatku rolnego 

Od podatku rolnego można odliczyć do 25% kosztów instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaikę można odliczać od podatku rolnego maksymalnie przez 15 lat. 

Czy jest to opłacalne rozwiązanie dla rolnika? I czy faktycznie obniży swoje rachunki dzięki energii z fotowoltaiki? Policzymy to na konkretnym przypadku pod koniec artykułu. 

Fotowoltaika dla rolnika – dotacja z gminy lub z Lokalnych Grup Działania

Na kolejne lata utrzymano lokalne programy dofinansowania fotowoltaiki dla rolników. Są one realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Program ma być finansowany z funduszy europejskich, a te na lata 2021-2027 są naprawdę duże. Przypomnijmy, że do Polski ma popłynąć łącznie 124 mld euro dotacji. Część z nich będzie przeznaczona na finansowanie budowy ekologicznych źródeł energii, czyli instalacji fotowoltaicznych. Już wkrótce powinny rozpocząć się lokalne nabory organizowane przez samorządy.

Czy rolnik może odliczyć VAT od instalacji fotowoltaicznej? 

Podatek VAT jest zawsze doliczany do ceny fotowoltaiki. Jego wysokość zależy od dwóch czynników. 8% VAT naliczany jest od instalacji położonej na dachu budynku mieszkalnego i przeznaczonej na użytek domowy. 23% VAT obłożone są instalacje dla firm czy przedsiębiorców rolnych, którzy mają działalność gospodarczą.

Czy rolnik może odliczyć VAT od instalacji fotowoltaicznej? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: może odliczyć. Musi mieć tylko zarejestrowaną działalność gospodarczą i być płatnikiem VAT. Może wtedy odliczyć od razu cały podatek od kosztów instalacji. Dlatego przy kalkulacji opłacalności instalacji fotowoltaicznej warto uwzględniać odpis VAT. 

Fotowoltaika dla rolnictwa 2021 – kalkulator opłacalności

Na zakończenie naszych rozważań przedstawimy szacowaną symulację kosztów fotowoltaiki dla rolnika. Pokażemy, jak korzystać z dostępnych ulg i dotacji. Wykażemy, że warto sięgnąć po dofinansowanie i cieszyć się niską ceną instalacji, a w przyszłości własnym prądem.

Na potrzeby naszych wyliczeń przyjmiemy, że przedsiębiorca rolny gospodaruje na 100 ha gruntu. W 2021 roku zapłaci ponad 14,5 tysiąca złotych podatku rolnego. Poniższe tabele pokazują, ile faktycznie będzie go kosztować instalacja fotowoltaiczna. Jej cena wynosi 120 tysięcy złotych brutto. Po wykorzystaniu ulg i dotacji cena zdecydowanie. Jak to możliwe? 

Poniżej przedstawiamy symulację kosztów dla instalacji o mocy do 30 kW. Rolnik odpisuje podatek VAT oraz ponad 23 tysiące podatku rolnego. 

Odliczenie podatku rolnego

instalacja 30 kW – koszt pierwotny120 000,00 zł
po odliczeniu 23% VAT92 400,00 zł
ulga w podatku rolnym 25% kosztów netto23 100,00 zł
ostateczny koszt instalacji69 300,00 zł

Jeżeli rolnik płaci niski podatek rolny, to bardziej opłacana ulgą może być Agroenergia. Program ten pozwala na odpisanie od kosztów instalacji nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wysokość ulgi zależy od mocy instalacji.

 • ulga do 20% wartości inwestycji, ale maksymalnie 15 tysięcy złotych – dla instalacji od 10 kW do 30 kW
 • ulga do 13% kosztów inwestycji, ale maksymalnie 25 tysięcy – dla instalacji o mocy od 30 kW do 50 kW

Jak ulga w programie Agroenergia przekłada się na faktyczne koszty fotowoltaiki? Sprawdźmy to w naszej symulacji.

Odliczenie dotacji Agroenergia

instalacja 30 kW – koszt pierwotny120 000,00 zł
po odliczeniu 23% VAT92 400,00 zł
dotacja Agroenergia – 20% kosztów netto (max. 15 000 zł)15 000,00 zł
ostateczny koszt instalacji77 400,00 zł

W przypadku skorzystania z programu Agroenergia, ostateczny koszt postawienia instalacji obniży się o 35%. 

Oczywiście, przedstawiony powyżej szacunkowy kalkulator ma charakter poglądowy. Ostateczna cena zależy od wielu czynników, dlatego każda wycena musi być poprzedzona dokładnym audytem potrzeb energetycznych

Fotowoltaika dla rolnika — gdzie kupić? 

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna to pierwszy krok do niezależności energetycznej gospodarstwa rolnego. Kolejnym krokiem jest umiejętne skorzystanie ze wszystkich dostępnych ulg i dotacji. Chcesz to zrobić dobrze? 

Specjaliści z firmy fotowoltaicznej Ozeus zaprojektują, wykonają i pomogą dobrze rozliczyć instalację. 

Jeżeli prowadzisz gospodarstwo rolne, chcesz obniżyć koszty i myślisz o postawieniu instalacji fotowoltaicznej – skontaktuj się z Ozeus.

Potrzebujesz wiedzy o fotowoltaice? Zajrzyj na naszego Facebook’a!

Przejdź do odświeżonego artykułu z aktualnymi informacjami na rok 2022 < Kliknij w link!