You need to enable JavaScript to run this app. Energia Plus. Dofinansowanie do fotowoltaiki 2021 dla firm | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator
Energia Plus. Dofinansowanie do fotowoltaiki 2021 dla firm

Energia Plus. Dofinansowanie do fotowoltaiki 2021 dla firm

W ostatnich latach w Polsce obserwujemy ogromny rozwój inwestycji fotowoltaicznych. Wiele z nich podlega dofinansowaniom, z których mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Jednym z ważnych projektów dla przedsiębiorców jest ogólnopolski program dotacji i pożyczek Energia Plus. To właśnie nim powinny zainteresować się te firmy, które chcą uzyskać środki na fotowoltaikę jeszcze w 2021 roku. 

Cele programu Energia Plus

Program Energia Plus to projekt skierowany do przedsiębiorców. Jego celem jest poprawa jakości środowiska naturalnego. Za sprawą projektu i zwiększenia popularności odnawialnych źródeł energii, firmy zmniejszą emisję szkodliwych związków do atmosfery. W dłuższej perspektywie czasowej oznacza to dla mieszkańców Polski więcej czystego powietrza. 

U podstaw programu Energia Plus znajduje się plan ograniczenia zużycia zasobów, naturalnych, tj. gaz ziemny, węgiel czy ropa naftowa. Dzięki dofinansowaniom firmy mogą także poprawiać swoją efektywność energetyczną, co wiąże się ze znacznym obniżeniem kosztów energii. Ma to znaczenie zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, dla których ceny prądu są szczególnie istotne. 

Program Energia Plus — Zasady 

Dofinansowanie w ramach programu mogą uzyskać przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Oznacza to, że projekt ten nie obejmuje rolników, dla których zostały stworzone inne programy dofinansowań, np. AgroEnergia 2021

Właściciele firm, którzy przystępują do programu Energia Plus, mogą uzyskać dotację na instalację fotowoltaiczną. Warto jednak wiedzieć, że program umożliwia również uzyskanie środków lub pożyczek na pompy ciepła, kolektory słoneczne, turbiny wiatrowe i małe elektrownie wodne. Rozpatrywane są także wnioski właścicieli nieruchomości, którzy modernizują instalacje ciepłownicze. Zmniejszają oni w ten sposób zapotrzebowanie na paliwa stałe. 

Formy dofinansowań do fotowoltaiki

W ramach programu Energia Plus, jego beneficjenci mogą otrzymać atrakcyjne oferty finansowania, np. instalacji fotowoltaicznych. Formy wsparcia to: 

  • preferencyjne pożyczki dla przedsiębiorców — Właściciele firm mogą otrzymać pożyczki do 300 mln złotych na 15 lat. Minimalne oprocentowanie pożyczek wynosi w tym wypadku 1,5%. Program przewiduje także umorzenie 10% wartości pożyczki. Maksymalnie może być to 1 mln złotych. Jednocześnie wysokość pożyczki nie może być większa niż 85% kosztów poniesionych na zakup fotowoltaiki.
  • dotacje bezzwrotne — W przypadku instalacji fotowoltaicznej dotacja może pokryć maksymalnie 50% kosztów jej montażu. 

Energia Plus — terminy i nabór wniosków

Nabór wniosków do programu rozpoczął się w październiku 2020 roku i potrwa do 17 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania środków. Wnioski można składać jedynie w formie elektronicznej. 

Wszystkie aktualne informacje o programie dostępne są na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej — KLIK

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z doradcami ds. fotowoltaiki z firmy Ozeus i wyceń swoją fotowoltaikę dla firmy.

Napisz na sales@ozeus.pl, zadzwoń +48 (71) 347 73 30 lub skorzystaj z bezpiecznego formularza kontaktowego w zakładce KONTAKT.