You need to enable JavaScript to run this app. Mój Prąd 6.0 i nowe fundusze na fotowoltaikę w 2024. Jakich zmian możemy się spodziewać? | Blog | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator

Mój Prąd 6.0 i nowe fundusze na fotowoltaikę w 2024. Jakich zmian możemy się spodziewać?

Niedawno przedwcześnie zakończył się nabór wniosków do programu Mój Prąd 5.0. Zgodnie z zapowiedzią opublikowaną na stronach ministerstwa, nowa odsłona zostanie uruchomiona już w tym roku. Kiedy dokładnie wystartuje Mój Prąd 6.0? Jakie będą kwoty dofinansowania oraz na jakie cele można je przeznaczyć? I jakich zmian możemy się spodziewać?

Mój Prąd 5.0 – program zakończony zbyt wcześnie

Edycja programu Mój Prąd 5.0 dobiegła końca, a wielu potencjalnych inwestorów musiało obejść się smakiem. Okres składania wniosków o dotację w ramach tego programu zakończył się w grudniu 2023.

Nietrudno zauważyć, że w porównaniu z poprzednimi edycjami, Mój Prąd 5.0 wyróżniał się znacznie wyższym poziomem dofinansowania oraz rozszerzonym zakresem wspieranych inwestycji. Wnioski można było składać nie tylko w celu uzyskania wsparcia finansowego na mikroinstalacje fotowoltaiczne, lecz także na pompy ciepła, magazyny energii, systemy zarządzania energią HEMS/EMS oraz kolektory słoneczne.

Nabór zakończono z powodu wyczerpania środków. Na oficjalnej stronie programu można znaleźć komunikat:

Program Mój Prąd 5.0

„Z powodu wyczerpania się środków przewidzianych na wypłatę dofinansowania wniosków złożonych programie Mój Prąd w piątym naborze wniosków (MP5), nabór wniosków o dofinansowanie został zamknięty. Planowane jest uruchomienie kolejnego (szóstego) naboru wniosków o dofinansowanie w programie Mój Prąd, o którym będziemy informować w kolejnych komunikatach.

Początkowo przewidziana pula środków w wysokości 500 mln zł została zwiększona do 950 mln zł. Mimo wszystko dostępne fundusze zostały w pełni wykorzystane.

Największym zainteresowaniem cieszyło się wsparcie finansowe dla instalacji fotowoltaicznych. Wnioski dotyczące pomp ciepła zajmowały drugie miejsce, a dotacje na magazyny energii uplasowały się na trzecim miejscu pod względem liczby zgłoszeń.

Kiedy rozpocznie się kolejna edycja programu Mój Prąd?

Jeszcze w lipcu 2023 roku, wkrótce po tym, jak została uruchomiona piąta edycja programu, ówczesna Minister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa, potwierdziła, że trwają prace nad kolejną odsłoną. Czy dziś wiemy na ten temat nieco więcej?

Z rozmowy przeprowadzonej z Pawłem Mirowskim, wiceprezesem NFOŚiGW, wynika, że zainteresowanie Polaków dofinansowaniami w ramach programu Mój Prąd stale utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Nie znamy jeszcze dokładnej daty startu kolejnej edycji, ponieważ wciąż trwa etap pozyskiwania środków. Przedstawiciele rządu obiecują dołożyć wszelkich starań, żebyśmy już w pierwszym półroczu 2024 roku poznali szczegółowe założenia programu. Niestety, w dalszym ciągu nie znamy też planowanych kwot dotacji i nie wiemy, jakie działania zostaną objęte dofinansowaniem. Rzeczniczka prasowa NFOŚiGW Ewelina Steczkowska poinformowała jedynie:

[…] planowana jest kontynuacja Programu Priorytetowego »Mój Prąd« w kolejnych latach.

Mój Prąd 2023

Oznacza to, że osoby, które dotychczas nie korzystały z dofinansowania, wciąż będą mogły to zrobić. W Polsce obecnie co dziesiąte gospodarstwo domowe ma instalację fotowoltaiczną, a więc pole do działania jest ogromne

Wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądać Mój Prąd 6.0

Na razie wciąż brak konkretnych informacji dotyczących Mój Prąd 6.0 oraz ewentualnych zmian, jakie w nim zajdą. Warto natomiast podkreślić, że w ciągu ostatnich lat cały program Mój Prąd przeszedł szereg transformacji.

W pierwszych trzech edycjach programu środki z dofinansowania mogły być przeznaczone wyłącznie na mikroinstalacje fotowoltaiczne.

W 2022 roku, wraz z przejściem na system opustów net-billing, zakres programu został poszerzony o elementy wspierające autokonsumpcję, takie jak magazyny energii i systemy HEMS/EMS.

W 2023 roku program zaczął wspierać także inne przedsięwzięcia, takie jak pompy ciepła (w tym klimatyzatory) i kolektory słoneczne.

Co do ewentualnych zmian w kolejnych edycjach Mój Prąd, przedstawiciele rządu nie potwierdzili jeszcze żadnych konkretnych informacji. Nie chcemy więc spekulować, czy program zostanie rozszerzony o dodatkowe aspekty. Wiemy jedno – na pewno będzie kontynuowany.

Biorąc pod uwagę zmieniające się potrzeby Polaków, możliwe, że szósta edycja programu pozwoli sfinansować rozwiązania, które wcześniej były pomijane lub traktowane marginalnie, takie jak budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Ze względu na potencjał do zwiększania autokonsumpcji, takie urządzenia zyskują na popularności.

Niektórzy spekulują, że w ramach programu Mój Prąd 6.0 Polacy będą mogli uzyskać dofinansowanie budowy przydomowych elektrowni wiatrowych. Dopłaty do tych inicjatyw miały ruszyć w połowie 2024 roku. Wiele jednak wskazuje na to, że dofinansowanie tzw. małych wiatraków będzie rozliczane w ramach osobnego programu.

Myślisz o instalacji fotowoltaicznej? Nie musisz czekać na Mój Prąd 6.0!

Warto podkreślić, że pomimo wyczerpania środków w piątej edycji Mój Prąd, nadal istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego na projekty związane z zieloną energią. Osoby zainteresowane instalacją fotowoltaiczną nie muszą zwlekać z inwestycją, oczekując na uruchomienie Mój Prąd 6.0.

Dofinansowanie zakupu paneli słonecznych i pomp ciepła jest możliwe w ramach programu Czyste Powietrze. Wiceprezes NFOŚiGW poinformował, że dzięki tej ścieżce finansowania powstało do tej pory aż 130 tysięcy instalacji słonecznych.

Podsumowując, na temat programu Mój Prąd 6.0 wciąż jeszcze niewiele wiadomo. Jedyne, co mamy, to oficjalne potwierdzenie, że kolejna edycja na pewno się odbędzie. Można spekulować, że będzie mieć miejsce w drugiej połowie 2024 roku. Czas pokaże, jakie korzyści przyniesie dla konsumentów.

Chcesz być na bieżąco? Skontaktuj się z naszym specjalistą. Pomożemy Ci w znalezieniu dofinansowania Twojej inwestycji.