You need to enable JavaScript to run this app. Farma fotowoltaiczna - jak zacząć?Farma fotowoltaiczna – jak zacząć? Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator
farma fotowoltaiczna

Farma fotowoltaiczna – jak zacząć?

Marzysz o tym, by czerpać naturalną energię z elektrowni słonecznej? Poznaj praktyczne informacje, które przybliżą Cię do realizacji projektu. W tym artykule opowiemy o ważnych aspektach budowy farmy, która generuje duże ilości energii. Dowiedz się jak stworzyć własną farmę fotowoltaiczną, co to jest i jak uzyskać dofinansowanie na pokrycie inwestycji. Odpowiadamy na pytanie ile kosztuje budowa farmy fotowoltaicznej 1 MWp i jaka powierzchnia działki będzie dla niej konieczna.

Farma fotowoltaiczna – co to jest?

Farma fotowoltaiczna to konstrukcja składająca się z tysięcy paneli fotowoltaicznych. Swoim działaniem przypomina znaną powszechnie fotowoltaikę. Jest zbudowana przy użyciu paneli słonecznych, a także inwertorów. Do jej zadań należy produkcja energii elektrycznej. Różnica pomiędzy przydomową instalacją a farmą fotowoltaiczną polega na efektywności – farmy produkują zdecydowaną większą ilość prądu i mają wyższą moc – zazwyczaj od kilkuset kWp do kilku MWp. Poza tym farmy fotowoltaiczne nie są montowane na dachu, tylko na gruncie, na którym zajmują większą powierzchnię. Wytworzony przez energię słoneczną prąd można według uznania wykorzystać lub magazynować w akumulatorach i użyć w okresie mniejszego nasłonecznienia. Fotowoltaika ma na tyle duży potencjał, że jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne całej ludzkości.

Farma fotowoltaiczna – koszt realizacji projektu

Wiemy już jak wygląda farma fotowoltaiczna, co to jest i jak działa. Pozostaje pytanie, czy inwestycja jest opłacalna i ile dokładnie kosztuje. Jeśli chodzi o postawienie farmy fotowoltaicznej, koszt realizacji projektu sięga wartości około 2,5 mln zł netto. Taka elektrownia słoneczna zapewni roczny przychód w wysokości 330 000 zł netto. Przyjęto, że okres zwrotu inwestycji w przypadku farmy fotowoltaicznej wynosi około 10 lat, przy 25-letnim cyklu życia elektrowni. Oczywiście wszystkie podane wartości są szacunkowe, a dokładne dane zależą od specyfiki projektu. Z całą pewnością budowa farmy fotowoltaicznej jest dobrym sposobem na pomnożenie kapitału dla inwestorów poszukujących długofalowych inwestycji. Licząc koszty i zyski należy brać pod uwagę ewentualne awarie, które mogą okazać się kosztowne. Aby cała instalacja działała bezawaryjnie, warto postawić na urządzenia renomowanych producentów.

Farma fotowoltaiczna – dofinansowanie

Część kosztów związanych z budową farmy fotowoltaicznej mogą pokryć unijne dotacje. Jeśli chodzi o farmę fotowoltaiczną, dofinansowanie na realizację projektu można uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program pomocy jest skierowany do inwestorów planujących stworzenie elektrowni wykorzystującej moc promieniowania powyżej 2 MWp. Warto śledzić organizacje wspierające OZE, ponieważ podobne programy są uruchamiane każdego roku. Podczas budowy farmy fotowoltaicznej dofinansowanie w wydatkach kwalifikowanych może wynieść nawet 85% całej inwestycji. O dostępnych możliwościach szerzej opowie Ci firma zajmująca się montażem. Często czas montażu paneli przypada na okres, w którym występują największe ulgi.

Co się składa na cenę energii elektrycznej?

W przypadku prądu dla firm cena jest zależna od wielu czynników.  Wpływ ma na nią nie tylko samo dostarczenie prądu, ale także zużyta energia, opłaty państwowe i dodatkowe usługi, takie jak wystawienie dokumentów.

Farma fotowoltaiczna 1 MW – jaka powierzchnia działki będzie odpowiednia?

Czy wiesz jakie wymogi musi spełniać działka pod farmę fotowoltaiczną? Przed samym przystąpieniem do planowania inwestycji należy sprawdzić, czy działka spełnia założenia projektowe. Przed rozpoczęciem realizacji należy sprawdzić wszystkie wytyczne. To właśnie od nieruchomości zależy efektywność całej instalacji. Najważniejszymi parametrami dla inwestorów jest wymiar i powierzchnia.

Najczęściej właściciele działek chcą wybudować farmę fotowoltaiczną 1 MW. Jaka powierzchnia jest wymagana przez przepisy prawne dla elektrowni o takiej sile? Pod budowę farmy o mocy 1 MW nadają się działki o powierzchni 2 ha i co najmniej 50 m szerokości.

Dodatkowe wymogi dotyczące działki pod budowę farmy fotowoltaicznej

Nie bez znaczenia pozostaje także klasa oraz przeznaczenie gruntu. Według litery prawa musi to być klasa IV lub niższa. Dodatkowo droga na teren działki powinna być utwardzona. Odległość terenu od linii elektroenergetycznej powinna wynosić maksymalnie pół kilometra. Dłuższy dystans elektrowni od punktu przyłączenia znacząco podnosi koszty całej instalacji, co w rezultacie obniża opłacalność inwestycji. Trzeba do tego pamiętać, że działka powinna być nieosłonięta przez budynki i drzewa.

Jeśli interesuje Cię montaż farmy fotowoltaicznej, z chęcią odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Zobacz nasze realizacje. Chętnie doradzimy jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej i na jaką formę wsparcia możesz liczyć w danym okresie.