You need to enable JavaScript to run this app. Tani prąd dla firm w 2024 – czy to możliwe? | Blog | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator

Tani prąd dla firm w 2024 – czy to możliwe?

Drastycznie rosnące ceny prądu powodują, że przedsiębiorcy obawiają się o rentowność prowadzonych przez siebie firm. Z zamrożenia cen energii elektrycznej mogą skorzystać jedynie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Jednak i to rozwiązanie nie jest w pełni satysfakcjonujące. Co możesz zrobić, żeby obniżyć rachunki za prąd w Twojej firmie? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

Cena energii dla firm w 2024 roku

Polscy przedsiębiorcy z niepokojem obserwują rosnące ceny prądu na rynkach krajowym i zagranicznym. Wiele rodzajów działalności gospodarczych opiera swoje funkcjonowanie na wykorzystaniu zaawansowanych urządzeń, do których zasilania potrzebna jest duża ilość energii elektrycznej. Tymczasem cena energii dla firm od lat jest dużo wyższa niż cena energii dla gospodarstw domowych.

Cena energii dla firm w 2024 roku

Wysokość tych opłat zależy od wielu czynników. Na większość z nich przedsiębiorca nie ma żadnego wpływu. Jedyne co może zrobić, to znacząco ograniczyć zużycie prądu w firmie (co nie zawsze jest wykonalne) lub przejść na odnawialne źródła energii.

Choć prąd na Towarowej Giełdzie Energii z dnia na dzień jest coraz tańszy, to jednak nie przekłada się to bezpośrednio na oferty sprzedawców energii. W 2024 roku prąd dla polskich przedsiębiorców znowu będzie bardzo drogi. Oferty zakupu energii elektrycznej dla małych i średnich firm na 2024 rok dla popularnej taryfy C11 kształtują się następująco:

PGE Obrót – 945 zł/MWh,

Energa –  2290 zł/MWh,

Tauron – 2100 zł/MWh lub 1200 zł/MWh w przypadku podpisania umowy na 2 lata.

Przedsiębiorca, który zużywa bardzo dużo prądu, może negocjować ceny ze sprzedawcą energii. Jednak warto pamiętać, że takie działania nie zawsze przynoszą spodziewany rezultat.

Od czego zależą ceny prądu dla firm?

Niepewna sytuacja na rynku, dynamicznie zmieniające się ceny prądu w hurcie i plany powołania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) to tylko kilka czynników, które przyczyniają się do utrzymywania wysokich cen prądu w Polsce. Ostateczna cena energii dla firm jest uzależniona od wielu wzajemnie powiązanych ze sobą elementów. Najważniejsze z nich to:

opłata za zużytą energię elektryczną,

opłata za dystrybucję energii elektrycznej,

grupa taryfowa, z której korzysta przedsiębiorca.

W przypadku firm wyróżnia się 4 grupy taryf:

Taryfa A

Taryfa A

mogą z niej korzystać najwięksi odbiorcy prądu, na przykład: stocznie, huty, duże zakłady przemysłowe i kopalnie.

Taryfa B

Taryfa B

korzystają z niej między innymi: fabryki, centra handlowe, szpitale i stacje paliw.

Taryfa C

Taryfa C

jest to oferta dedykowana małym i średnim firmom.

Taryfa R

Taryfa R

jest ona przeznaczona do stosowania w tymczasowych miejscach poboru energii.

Kiedy spadną ceny prądu dla firm?

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej w 2024 roku, co powinno spowodować spadek cen średnio o 31%. Jednak z powodu zamrożenia cen odbiorcy mogą nie odczuć tych zmian. Jakie są perspektywy na przyszłość dla przedsiębiorców?

Prąd z sieci staje się coraz droższy i stanowi coraz większe obciążenie dla firmowego budżetu. Dużym problemem dla przedsiębiorstw jest także trudność w oszacowaniu cen prądu na kolejne lata. Niepewne prognozy zniechęcają do podejmowania nowych inwestycji. Niestety nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości ceny prądu dla firm miały drastycznie się obniżyć. Dlatego warto już teraz pomyśleć o tym, co zrobić, żeby zmniejszyć rachunki z prąd, przy jednoczesnym utrzymaniu wydajności firmy na obecnym poziomie.

Tani prąd dla firm – zainwestuj w fotowoltaikę

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to najlepszy sposób na pozyskanie taniego prądu na użytek firmowy. Doskonałe efekty można uzyskać poprzez zamianę energii słonecznej na elektryczną. Dobrze wykonana instalacja fotowoltaiczna dla firm zapewnia odpowiednią ilość prądu, redukuje koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i zwiększa konkurencyjność firmy na rynku.

Polskie przedsiębiorstwa mogą, a nawet powinny być eko. Jest to jedyna droga, aby uniezależnić się od sprzedawców prądu i niepewnych trendów rynkowych. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną bardzo się opłaca. Specjaliści Ozeus od lat pomagają polskim przedsiębiorstwom w wyborze rozwiązań dopasowanych do ich potrzeb. Nawet jeśli firma aktualnie nie dysponuje odpowiednim kapitałem, może ubiegać się o dofinansowanie. Możliwe formy wsparcia finansowego to:

leasing,

kredyt,

dotacje i ulgi oferowane przez lokalne samorządy.

Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, korzystnie wpływa na wizerunek marki i lokalne środowisko. Taka inwestycja szybko się zwraca. Pozyskane w ten sposób pieniądze firma może przeznaczyć na rozszerzenie swojej działalności, marketing bądź działalność społeczną.

Wybierz fotowoltaikę Ozeus i zyskaj niezależność energetyczną

Niezależność energetyczna to luksus, na który możesz sobie pozwolić! Wystarczy, że skorzystasz z oferty firmy Ozeus. Nawiązując współpracę z ekspertami w dziedzinie fotowoltaiki, zyskasz dostęp do innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Przygotujemy dla Ciebie projekt instalacji, dzięki któremu Twoja firma będzie mogła bez przeszkód korzystać z zielonej energii.

Sprawdź naszą ofertę i zadzwoń, aby dopytać o szczegóły!

Wybierz fotowoltaikę Ozeus i zyskaj niezależność energetyczną