You need to enable JavaScript to run this app. Instalacja fotowoltaiczna na dachu czy na gruncie? Wady i zalety obu rozwiązań | Blog | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator

Instalacja fotowoltaiczna na dachu czy na gruncie? Wady i zalety obu rozwiązań

Instalacja fotowoltaiczna na dachu czy na gruncie? Wady i zalety obu rozwiązań

Realizacja inwestycji w panele fotowoltaiczne nieodłącznie wiąże się z wyborem miejsca i sposobu ich montażu. Który układ jest lepszy – panele na dachu czy fotowoltaika na gruncie? W tym artykule postaramy się przybliżyć wady i zalety obu rozwiązań.

Efektywność instalacji to priorytet

Efektywność instalacji fotowoltaicznej

Decyzja o miejscu montażu paneli PV zawsze powinna być poprzedzona analizą efektywności lokalizacji. Na tempo zwrotu z inwestycji mają wpływ m.in. liczba paneli niezbędnych do pokrycia zapotrzebowania energetycznego domu oraz koszty ich zakupu i montażu. Dopiero po przeprowadzeniu obliczeń można z całą pewnością orzec, co jest lepsze – fotowoltaika na dachu, czy panele na gruncie.

W tym artykule przedstawiamy najważniejsze kwestie dotyczące obu rozwiązań. Pamiętaj jednak, że szczegóły i wyliczenia rentowności to sprawa indywidualna. Eksperci Ozeus chętnie pomogą Ci w realizacji Twojej wizji. Przygotujemy analizę efektywności paneli, stworzymy projekt instalacji i przeprowadzimy sprawny montaż. Dlatego po przeczytaniu tego artykułu skontaktuj się z naszym przedstawicielem, żeby dowiedzieć się więcej.

Fotowoltaika na dachy – wady i zalety

Montaż paneli na dachu to najpopularniejsze rozwiązanie. Nasi klienci cenią sobie różne zalety takiej instalacji.

Zalety

Instalacja PV na dachu nie zabieraja miejsca na gruncie

Panele nie zabierają miejsca na gruncie. Szczególnie cieszy to mieszkańców domów jednorodzinnych z małym ogrodem.

Instalacja PV na dachu skutecznie ogranicza dostęp do paneli dzieciom

Instalacja na dachu skutecznie ogranicza dostęp do paneli dzieciom i osobom nieupoważnionym.

Instalacja PV na dachu skutecznie nie wymaga przekopów pod kable

Żeby podłączyć panele do domowej rozdzieli, wystarczy ułożyć odpowiednie przewody. Nie trzeba wykonywać przekopów i naprawiać powierzchni gruntu.

Odpowiedni kąt nachylenia i orientacja względem stron świata dają bardzo duży uzysk energetyczny

Jeśli dach ma duży potencjał (czyli ma odpowiedni kąt nachylenia i orientację względem stron świata) można uzyskać bardzo duży uzysk energetyczny.

Montaż instalacji na dachu jest tańszy niż budowa fotowoltaiki naziemnej

Montaż instalacji na dachu jest tańszy niż budowa fotowoltaiki naziemnej.

Oczywiście instalacja fotowoltaiki na dachu ma też pewne wady. Oto najważniejsze z nich.

Wady

Efektywność paneli jest uzależniona od konstrukcji i orientacji dachu

Efektywność paneli jest uzależniona od konstrukcji i orientacji dachu.

Panele położone na dachu trudniej jest konserwować i odśnieżać

Panele położone na dachu trudniej jest konserwować i odśnieżać.

Przy instalacjach dachowych o mocy powyżej 6,5 kWh prawo nakazuje stosować dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe

Przy instalacjach dachowych o mocy powyżej 6,5 kWh prawo nakazuje stosować dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe. Należą do nich montowane przed wejściem do budynku urządzenia umożliwiające odłączenie prądu stałego.

W przypadku silnych podmuchów wiatru pojedyncze panele są narażone na uszkodzenia mechaniczne

W przypadku silnych podmuchów wiatru pojedyncze panele są narażone na uszkodzenia mechaniczne, a nawet zerwanie fragmentów pokrycia dachu.

Ze względu na specyfikę budynku niekiedy do montażu trzeba użyć dźwigu

Ze względu na specyfikę budynku niekiedy do montażu trzeba użyć dźwigu. Może to zwiększyć koszt instalacji.

Ułożenie na dachu paneli PV może sprawić, że wzrośnie cena polisy ubezpieczeniowej nieruchomości

Ułożenie na dachu paneli PV może sprawić, że wzrośnie cena polisy ubezpieczeniowej nieruchomości.

Jak widać, w przypadku tego rozwiązania kluczowe znaczenie ma ułożenie dachu względem stron świata i jego nachylenie (najlepiej równe 40°). Niestety, nie zawsze budynki jednorodzinne spełniają te oczekiwania. Dlatego eksperci Ozeus każdorazowo wykonują szczegółowy audyt energetyczny dla danej lokalizacji.

Alternatywą dla instalacji na dachu są konstrukcje naziemne. Przeczytaj o tym, czy warto z nich skorzystać.

Panele fotowoltaiczne na gruncie – wady i zalety

Panele fotowoltaiczne na gruncie interesują właścicieli domów jednorodzinnych, który dysponują przylegającym do budynku kawałkiem ziemi. Niektórzy są nawet gotowi poświęcić część działki lub ogrodu, gdy okazuje się, że docelowa powierzchnia paneli będzie większa niż ta dostępna na dachu.

Jakie są najważniejsze zalety montażu paneli na gruncie?

Zalety

Pełna dowolność w kwestii ustawienia paneli

Pełna dowolność w kwestii ustawienia paneli, ich układu i kierunku względem stron świata. Oznacza to, że znacznie łatwiej jest uzyskać wysoką produktywność i uzysk energetyczny, a co za tym idzie – oszczędności.

Łatwy dostęp do paneli

Łatwy dostęp do paneli. Konstrukcje ustawione na gruncie można bez trudu czyścić, odśnieżać i konserwować.

Możliwość zastosowania paneli bifacjalnych

Możliwość zastosowania paneli bifacjalnych. To specjalny rodzaj paneli fotowoltaicznych, który wykorzystuje promienie odbite od podłoża. W ten sposób zwiększa się wydajność instalacji.

Dobra wentylacja instalacji PV

Dobra wentylacja. Konstrukcje naziemne zapewniają optymalną cyrkulację powietrza, więc panele nie są narażone na przegrzanie. Dzięki temu mogą pracować efektywnie i wydłuża się ich żywotność.

Przestrzeń pod panelami można wykorzystać

Przestrzeń pod panelami można wykorzystać. Nie jest to obszar stracony. Doświadczenia naszych klientów pokazują, że pod fotowoltaiką na gruncie można uprawiać rośliny, w szczególności gatunki cieniolubne.

Spora wydajność, łatwy dostęp do paneli i możliwość ustawienia ich pod dowolnym kątem przekonały już wielu inwestorów do montażu fotowoltaiki naziemnej. Warto zdawać sobie sprawę, że takie rozwiązanie ma też pewne wady:

Wady

Instalacja ingeruje w przestrzeń na działce

Instalacja ingeruje w przestrzeń na działce. Nawet jeśli będziesz uprawiać pod nimi rośliny, panele nadal zajmą część otwartej przestrzeni. Niekiedy może to zaburzyć estetykę zabudowy, a innym razem – fotowoltaikę można sprytnie ukryć.

Elementy elektryczne są łatwo dostępne

Elementy elektryczne są łatwo dostępne. Z tego względu panele naziemne muszą być odpowiednio zabezpieczone. Naszym klientom proponujemy m.in. aluminiowe stojaki na falowniki, które zabezpieczają podzespoły przed dostępem osób nieupoważnionych.

Jeśli w domu są dzieci, instalacja na gruncie wymaga zachowania szczególnej ostrożności

Jeśli w domu są dzieci, instalacja na gruncie wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Małe dzieci nie mogą bawić się w jej pobliżu, żeby nie narazić się na poparzenia i inne urazy.

Panele na gruncie można łatwo uszkodzić, nawet przez przypadkowe uderzenie piłką

Panele na gruncie można łatwo uszkodzić, nawet przez przypadkowe uderzenie piłką. Konstrukcje naziemne są też bardziej podatne na akty wandalizmu.

Instalacja PV naziemna kosztuje więcej niż panele montowane na dachu

Koniec końców, instalacja naziemna kosztuje więcej niż panele montowane na dachu. Na wyższą cenę rzutuje konieczność ułożenia przewodów, zastosowania stelaży, ogrodzenia i osłon dla urządzeń elektrycznych.

Sposoby mocowania naziemnej instalacji fotowoltaicznej

W czasie realizacji projektów instalacji naziemnych nasza ekipa montażowa może skorzystać z jednego z trzech sposobów mocowań:

Wymagania dla instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Żeby inwestycja w fotowoltaikę naziemną się opłaciła, eksperci Ozeus szczegółowo analizują szereg czynników. Każdy z nich może mieć wpływ na koszty projektu oraz późniejszy uzysk energetyczny:

Odległość konstrukcji od domowej rozdzielni elektrycznej. Ten parametr ma duży wpływ na koszt montażu i straty przesyłu.

Odległość od granic działki. Za minimalną uważa się 4 m, choć niektóre gminy mogą mieć specyficzne wymagania co do konkretnych instalacji.

Potencjalne zacienienie przez sąsiadujące obiekty. Może chodzić m.in. o inne budynki, drzewa, a nawet kominy sąsiednich domów.

Rodzaj gruntu. Kilkanaście centymetrów pod powierzchnią zielonej trawy może być złożony gruz lub inne przeszkody. Dlatego przed podjęciem decyzji należy zbadać podłoże.

Możliwość odtworzenia powierzchni po ułożeniu przewodów. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy projekt jest realizowany w pobliżu przestrzeni już zagospodarowanej (np. ogrodu).

Określenie strefy wiatrowej i dobór stelaży, które skutecznie ochronią panele przed uszkodzeniami w czasie silnej wichury.

Konieczność zbudowania ogrodzenia w celu zabezpieczenia paneli oraz urządzeń, przede wszystkim falownika.

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie – podsumowanie

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jeśli dysponujesz dachem o idealnym położeniu i optymalnym nachyleniu, odpowiedź jest oczywista – panele PV zainstalowane na nim będą pracować wydajnie, a ich zakup i montaż okaże się tańszy.

Z drugiej jednak strony inwestorzy coraz częściej poszukują bezpiecznych rozwiązań, które zapewnią dużą produktywność niezależnie od konstrukcji dachu. Odpowiedzią na te potrzeby są fotowoltaiczne instalacje naziemne.

Jeśli chcesz się przekonać, która opcja sprawdzi się w Twoim domu, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Pomożemy w przeprowadzeniu analizy i obliczymy szacunkowy koszt montażu paneli PV, żebyś zaczął oszczędzać na rachunkach za energię elektryczną.

Fotowoltaika Ozeus