You need to enable JavaScript to run this app. Czy instalacja fotowoltaiczna działa w czasie awarii sieci? | Blog | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator

Czy instalacja fotowoltaiczna działa w czasie awarii sieci?

Budowa instalacji fotowoltaicznej oznacza duże zyski i – wydawałoby się – niezależność energetyczną. Jednak czy panele PV dają dostęp do darmowej energii w czasie awarii sieci? W tym artykule eksperci Ozeus odpowiedzą na pytania, które zadaje sobie wielu inwestorów.

Fotowoltaika a awaria prądu – czy instalacja działa?

Fotowoltaika a awaria prądu – czy instalacja działa?

Podejmując decyzję o zakupie paneli fotowoltaicznych, jednym z oczekiwań inwestora może być uzyskanie niezależności energetycznej. Wydaje się logiczne, że prosument, który jednocześnie produkuje i zużywa energię, nie powinien cierpieć ze względu na przerwy w dostawie prądu. Jednak rzeczywistość wygląda inaczej.

Większość funkcjonujących w naszym kraju instalacji to układy fotowoltaiczne typu on-grid. To standardowe instalacje, sprzężone z siecią za pomocą licznika dwukierunkowego. Niestety, instalacje fotowoltaiczne on-grid nie działają, jeśli dojdzie do awarii sieci i braku prądu. W tym artykule przeczytasz, dlaczego tak jest i czy istnieje jakaś alternatywa dla układów on-grid.

Różnice między fotowoltaiką on-grid i off-grid

Instalacje fotowoltaiczne zasadniczo dzieli się na dwa typy – on-grid i off-grid. Oba systemy pozwalają na efektywne wykorzystanie energii odnawialnej, ale różnią się zależnością od sieci energetycznej.

Na czym polega fotowoltaika on-grid

fotowoltaika on-grid

On-grid to system zintegrowany z siecią. Ewentualne nadwyżki wyprodukowanej energii przekazywane są do zakładu energetycznego. Prosument może później rozliczać je zgodnie z zasadami net-billingu. Instalacja tego typu pozwala czerpać korzyści z fotowoltaiki wtedy, gdy panele nie pracują na pełnym zysku energetycznym. Oddana wcześniej energia może zostać częściowo „odebrana” z zakładu energetycznego.

Systemy on-grid są bardzo popularne w naszym kraju. Ich zaletą jest duża skuteczność w produkowaniu nadwyżek energetycznych i możliwość ich sprzedaży do zakładu. Ponadto inwestycja w on-grid może być sfinansowana ze środków z unijnych lub krajowych dotacji. Wadą jest fakt, że w przypadku awarii sieci panele nie pracują, a co za tym idzie – dom lub firma są pozbawione prądu.

Jak działa fotowoltaika off-grid

fotowoltaika off-grid

Fotowoltaika off-grid z reguły nie jest podłączona do ogólnej sieci energetycznej. Z tego względu bieżące oddawanie nadwyżek energetycznych do zakładu nie jest możliwe. Z drugiej strony, system off-grid może zostać połączony ze specjalnym akumulatorem (magazynem energii) oraz regulatorem ładowania i w ten sposób gromadzić energię elektryczną do późniejszego wykorzystania.

Fotowoltaika bez podłączenia do sieci pozwala uzyskać prawdziwą niezależność energetyczną. Prosument ma pełną dowolność w kwestii wykorzystania zgromadzonej w magazynach energii. Istotną wadą takiego rozwiązania jest wysoka cena. W Polsce niewielu inwestorów wybiera to rozwiązanie, tym bardziej że unijne i krajowe programy dofinansowań dotyczą jedynie fotowoltaiki on-grid.

Dlaczego układy on-grid nie działają, gdy nie ma prądu?

Zgodnie z polskim prawem instalacje on-grid korzystają z falownika ze specjalnym zabezpieczeniem antywyspowym. Jeśli układ wykryje przerwę w dostawie prądu z sieci, bezpiecznik natychmiast wyłącza inwerter. Zapewnia to bezpieczeństwo osobom, które pracują przy naprawie usterki, ale odcina domowe lub firmowe urządzenia od prądu z fotowoltaiki. Układ on-grid wyłącza się nawet w przypadku krótkotrwałych problemów ze strony zakładu energetycznego. Tego zabezpieczenia nie można wyłączyć ani w żaden sposób ominąć.

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna działa zawsze

Wielu inwestorów wzbrania się przed wyborem fotowoltaiki off-grid ze względu na wysoką cenę i brak możliwości uzyskania dofinansowania. Ciekawą alternatywą jest więc instalacja hybrydowa. To układ, który łączy w sobie zalety systemów on-grid i off-grid. Instalacja hybrydowa jest podłączona do sieci, więc prosument może oddawać do zakładu nadwyżki energetyczne. Część wyprodukowanej energii panele przekazują do akumulatora pełniącego funkcję magazynu energii.

Przykładowy cykl pracy układu hybrydowego w gospodarstwie domowym może wyglądać następująco:

Jak widać, w tym przypadku można uruchomić fotowoltaikę bez prądu. Wystarczy zakupić i zainstalować odpowiedni magazyn energii. Inwestycja w tego typu innowacyjne rozwiązanie jest objęta programem Mój Prąd 5.0, o którym pisaliśmy na naszym blogu. (przejdź do artykułu: Rusza Mój Prąd 5.0! Jakie zmiany czekają beneficjentów programu?) Na zakup magazynu energii można otrzymać dofinansowanie sięgające 16 tys. zł. Możliwe więc, że z czasem hybrydowa instalacja fotowoltaiczna stanie się jeszcze bardziej popularna wśród właścicieli domów jednorodzinnych i małych firm.

Jak uruchomić fotowoltaikę bez prądu?

W większości gospodarstw domowych nie można uruchomić fotowoltaiki, gdy nie ma prądu w sieci. Uniemożliwiają to zabezpieczenia stosowane w instalacjach typu on-grid. Rozwiązaniem jest wybór układu off-grid lub hybrydowej instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat, skontaktuj się z naszym specjalistą. Pomożemy Ci w wyborze odpowiedniej instalacji, żebyś mógł czerpać realne korzyści z OZE.

OZE Ozeus