Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych i jak dokonać wyboru?
Planujesz inwestycję w fotowoltaikę? Możesz wybierać spośród kilku rodzajów paneli. Różnią się nie tylko wyglądem i ceną, ale przede wszystkim – materiałem, z którego je wykonano i efektywnością. Jeśli chcesz zamówić wydajne ogniwa solarne, przeczytaj ten artykuł. Wyjaśniamy, jaki rodzaj paneli w naszym kraju sprawdza się najlepiej.
Trzy generacje paneli solarnych
Mówiąc o rodzaju paneli fotowoltaicznych, wielu ekspertów ma na myśli ich generację. Dwie pierwsze generacje paneli solarnych są często spotykane na dachach obiektów mieszkalnych i komercyjnych. Z kolei trzecia generacja to drogie i trudno dostępne panele, o których piszemy jako o ciekawostce branżowej.
Najpopularniejsze rodzaje paneli fotowoltaicznych
Na europejskim rynku prym wiodą panele mono- i polikrystaliczne pierwszej generacji. W niektórych wypadkach montujemy także panele amorficzne drugiej generacji. Czym się od siebie różnią?
Panele monokrystaliczne
Ogniwa monokrystaliczne produkuje się z czystego krzemu o jednolitym kolorze, zwykle czarnym lub ciemnogranatowym. Największą zaletą tych paneli jest ich wydajność.
Efektywność energetyczna monokryształów jest wprost proporcjonalna do napięcia i mieści się w zakresie od 15 do nawet 24%, co stawia panele monokrystaliczne na pierwszym miejscu wśród ogniw solarnych.
Ponadto panele solarne monokrystaliczne są bardzo odporne warunki atmosferyczne, a ich trwałość niektórzy producenci szacują nawet na 30 lat. Jedynym minusem może być wysoka cena zakupu.
Panele polikrystaliczne
Ogniwa polikrystaliczne są wykonane z wykrystalizowanego krzemu, mają kwadratowy kształt i intensywną niebieską barwę. Ich znakiem rozpoznawczym są widoczne na powierzchni paneli paski.
Wielu specjalistów uważa polikryształy za tańszą alternatywę paneli solarnych monokrystalicznych. Rzeczywiście, ich cena jest niższa niż w przypadku monokryształów, ale niższa jest także wydajność. Panele polikrystaliczne mogą pochwalić się wydajnością sięgającą najwyżej 14-18%.
Panele amorficzne
Trzeci rodzaj paneli należy już do drugiej generacji ogniw. Panele solarne amorficzne są wytwarzane z krzemu niekrystalicznego (amorficznego). Mają ciemną barwę zbliżoną do odcienia bordowego, są lekkie, elastyczne i relatywnie tanie.
Panele amorficzne nie pracują tak efektywnie, jak kryształy pierwszej generacji. Instalacja złożona z solarów amorficznych osiągnie 6-10% wydajności, a żywotność poszczególnych ogniw to około 10 lat.
Panele CIGS i CdTe
Druga generacja paneli obejmuje też ogniwa CIGS i CdTe, nazywane cienkowarstwowymi. Ponieważ ich grubość całkowita to zaledwie kilka mikrometrów, można je montować na elewacjach budynków i w miejscach, do których dociera tylko odbite lub rozproszone światło słoneczne.
Czym różnią się od siebie ogniwa CIGS i CdTe?
Co wybrać – panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne?
Inwestorzy zwykle dokonują wyboru między panelami mono- i polikrystalicznymi. Warto już na wczesnym etapie projektowym dobrze przemyśleć rodzaj zastosowanych kryształów, biorąc przy tym pod uwagę:
Dostępną technologię
Fotowoltaika to branża, która wciąż się rozwija, a wiele sprzedawanych obecnie paneli gwarantuje optymalną wydajność nawet w niesprzyjających warunkach.
Sprawność
im wyższa, tym szybciej nastąpi zwrot z inwestycji.
Odporność na uszkodzenia mechaniczne
Wytrzymałość paneli jest ważna niezależnie od tego, czy instalacja znajdzie się na dachu, czy na gruncie (zobacz: fotowoltaika na gruncie).
Gwarancja liniowa na sprawność
Renomowani producenci paneli gwarantują, że nawet po upływie kilkunastu lat ogniwa zachowają 80% pierwotnej mocy.
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, wiele osób budujących instalację dla domu jednorodzinnego skłania się ku monokryształom. Według raportu IEO „Rynek Fotowoltaiki w Polsce” w 2021 roku aż 98% instalacji wykorzystywało panele monokrystaliczne.
Choć początkowy koszt inwestycji wydaje się większy, optymalna wydajność monokryształów w naszej szerokości geograficznej pozwala wyprodukować najwięcej energii elektrycznej. Warto jednak zaznaczyć, że mówimy wyłącznie o wysokiej jakości panelach monokrystalicznych. Dla uzyskania zakładanej efektywności i rentowności eksperci zalecają zakup paneli solarnych renomowanego producenta i montaż wykonany przez profesjonalistów.
Jeśli chcesz uzyskać szczegółową kalkulację dla swojej inwestycji, skontaktuj się z naszym przedstawicielem. Specjaliści Ozeus pomogą Ci wybrać odpowiedni rodzaj paneli i udzielą wsparcia na każdym etapie – od projektu do realizacji.