You need to enable JavaScript to run this app. Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne - jaka jest różnica? | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne – jaka jest różnica?

Wiele entuzjastów zielonej technologii zastanawia się jaki sprzęt wybrać. To Ilość entuzjastów zielonej energii rośnie, podobnie jak ilość nowych instalacji PV. Mimo to wiele osób myli panele fotowoltaiczne z solarami, które spełniają zupełnie inną rolę. Czy wiesz, na czym polega różnica pomiędzy kolektorami słonecznymi a fotowoltaiką? Nasz artykuł poszerzy Twoją wiedzę z zakresu OZE.

Jak działa kolektor słoneczny?

Każda instalacja PV do sprawnego działania potrzebuje falownika, nazywanego inaczej inwerterem. Jego zadaniem jest przetwarzanie prądu stałego na prąd zmienny (DC, na AC). Zadaniem kolektorów słonecznych jest przetwarzanie energii słonecznej w cieplną. W momencie, w którym promienie padają na urządzenie, zostają przekazane czynnikowi, który najczęściej składa się z wody i glikolu. Efektywność kolektorów słonecznych jest zależna od strony, w którą są one zwrócone. Najwięcej energii cieplnej przetwarzają kolektory zwrócone w stronę południową. Kolektory słoneczne działają tylko w momencie, gdy świeci słońce, co oznacza, że w niesprzyjającej aurze mają sporą stratę ciepła. Przed podjęciem decyzji o montażu popularnych solarów warto przemyśleć, czy inwestycja będzie opłacalna.

Jak działa fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z krzemu, dzięki któremu zamieniają one energię słoneczną w energię elektryczną. Wszystko przez foton, który wpada na, zamontowaną na panelu płytkę krzemową. Jednostka światła jest natychmiast pochłaniana przez krzem, co powoduje wybicie elektronu ze swojej pozycji, i zmuszenie go do ruchu. Właśnie ten ruch jest przepływem prądu elektrycznego. Zamiana prądu stałego na prąd przemienny odbywa się za pomocą inwertera, czyli falownika. Fotowoltaika nie generuje zanieczyszczeń do środowiska ze względu na brak siarczanów i dwutlenku węgla. Należy ona do ekologicznych i efektywnych metod pozyskiwania energii elektrycznej.

Kolektory słoneczna a panele fotowoltaiczne – podobieństwa

Fotowoltaika czy solary mogą być umieszczane na dachu lub odrębnych konstrukcjach, takich jak farmy wiatrowe, czy farmy solarne. Na pierwszy rzut oka są do siebie podobne, pomimo zupełnie innej funkcjonalności. Oba rozwiązania wykorzystują energię słoneczną i mogą się nawzajem uzupełniać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w gospodarstwie domowym lub firmie zamontować fotowoltaikę i kolektory słoneczne.

Kolektory słoneczne a fotowoltaika – różnice

Inwerter Fronius Symo 7.0-3-m – opinie ma równie dobre co model 8.2-3-m. Technologie różni od siebie zasada działania – kolektory zmieniają energię słoneczną w energię cieplną, natomiast panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Solary można wykorzystać do podgrzania wody, wspomagać pracę centralnego ogrzewania i podgrzewać wodę w basenie. Z kolei fotowoltaika dostarcza prąd, który można spożytkować na bieżąco lub zmagazynować.

Fotowoltaika czy solary – co się bardziej opłaca?

Przed montażem każdy inwestor szacuje ewentualne koszty realizacji projektu. W przypadku obu tych rozwiązań mniejszych kosztowna jest instalacja kolektorów słonecznych. Jaka jest różnica między fotowoltaiką a solarami? Koszt instalacji kolektorów słonecznych z montażem wyniesie około 10 000 zł. Instalacja fotowoltaiczna to z kolei koszt rzędu około 25 000 zł. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę ofertę konkretnej firmy i warunki, jakie stawia przed właścicielem budynek mieszkalny. Efektywność instalacji zależy głównie od nasłonecznienia. Do tego dochodzą jeszcze dotacje na budowę zielonej energii, które mogą pokryć część inwestycji. Najczęściej jednak programy są skierowane do zwolenników fotowoltaiki, ponieważ jest ona bardziej rozpowszechniona.

Jeśli chodzi o opłacalność kolektorów słonecznych a paneli fotowoltaicznych najważniejsza jest efektywność. Odpowiednio zamontowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć całoroczne zapotrzebowanie energetyczne. Niewykorzystany prąd jest magazynowany w elektrowni, dzięki czemu nadwyżki można wykorzystać w zimie i w nocy. Warto podkreślić, że fotowoltaikę cechuje także duża żywotność. Panele mogą działać nawet po 30 latach. Porównując kolektory słoneczne a fotowoltaikę możemy uznać, że panele fotowoltaiczne są bardziej uniwersalne i bardziej opłacalne mimo większej inwestycji w instalację.

Fotowoltaika czy solary – co wybrać i komu zlecić realizację projektu?

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne różni funkcjonalność. Jeśli szukasz oszczędności w dostarczaniu energii elektrycznej wybierz fotowoltaikę, a solary, jeśli zależy Ci na dostarczeniu ciepła. Jeśli natomiast rozważamy inwestycję w tylko jedno rozwiązanie, przy pogodzie występującej w Polsce zdecydowanie lepiej jest zamontować ogniwa fotowoltaiczne. Dają one zdecydowanie więcej korzyści użytkownikom i są coraz bardziej popularne. 

Jeśli planujesz montaż fotowoltaiki, firma Ozeus zrealizuje projekt dla firmy i dla domu. Zobacz naszą ofertę i zapytaj o szczegóły współpracy, wycenę oraz termin realizacji.