You need to enable JavaScript to run this app. Zwrot z inwestycji w fotowoltaikę. Po jakim czasie? | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator
Po jakim czasie firma będzie miała zwrot z inwestycji w fotowoltaikę?

Po jakim czasie firma będzie miała zwrot z inwestycji w fotowoltaikę?

Zwrot z inwestycji w fotowoltaikę następuje po kilku latach od jej montażu. Wtedy możemy cieszyć się prądem za darmo. Konkretne oszczędności zależą jednak od kilku ważnych czynników. W poniższym artykule pokazujemy dokładny czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę na przykładzie firmy z Wrocławia, która zdecydowała się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych.

Od czego zależy czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę?

Ceny energii elektrycznej nieustannie rosną. Dlatego wielu inwestorów i właścicieli firm coraz chętniej decyduje się na pełną niezależność energetyczną. Pierwszym krokiem do własnej energii jest kalkulator opłacalności paneli fotowoltaicznych. Precyzyjną symulację zysków warto zlecić profesjonalnej firmie fotowoltaicznej, która przedstawi nam konkretne wyliczenia.

Na tym etapie powinniśmy jednak wiedzieć, że to, jaki będzie czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę zależy od kilku ważnych czynników:

1. Ceny prądu

Nie da się ukryć, że prąd jest drogi.  W ciągu ostatnich 10 lat ceny prądu dla gospodarstw domowych rosły średnio 7% rocznie! W 2021 roku czteroosobowa rodzina zapłaci za prąd około 300 złotych więcej. Będzie wyższa stawka za 1 kWh, opłata mocowa i opłata OZE.

Firmy będą płacić za prąd jeszcze więcej!  Nie tak dawno polscy przedsiębiorcy płacili średnio około 92,5 eurocenta za 1 kWh. Czyli podobnie jak firmy we Francji czy Hiszpanii. Od 2021 stawki w Polsce poszły znacząco w górę. Wszystko za sprawą opłaty mocowej, która wyniesie 4 000 zł za 50 MWh energii.

2. Wysokość dotychczas płaconych rachunków

Im wyższe rachunki za prąd, tym szybciej nastąpi zwrot z inwestycji w fotowoltaikę. W przypadku fotowoltaiki dla przeciętnego domu jednorodzinnego, zwrot z inwestycji następuje po około 7 latach. Przy bardzo wysokich rachunkach, zwrotu można spodziewać się jeszcze szybciej. Później mamy bezpłatny prąd z własnej instalacji fotowoltaicznej.

3. Wydajność paneli fotowoltaicznych

Wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy od miejsca jej montażu. Ważna jest jakość elementów i profesjonalne wykonanie. Instalacja dobrze nasłoneczniona w pełni zaspokoi potrzeby większości przedsiębiorstw, ponieważ średnia efektywność dobrze zaprojektowanej i wykonanej fotowoltaiki wynosi prawie 96%. To oznacza, że niemal cały prąd potrzebny do prowadzenia biznesu generujemy ze słońca.

SZYBKA WYCENA FOTOWOLTAIKI: Napisz na sales@ozeus.pl lub zadzwoń +48 (71) 347 73 30

Panele fotowoltaiczne na dachu

Kalkulacja opłacalności instalacji fotowoltaicznej – nasz przykład

Przy rosnących cenach energii przedsiębiorcy szukają oszczędności. Dlatego już na etapie projektowania instalacji fotowoltaicznej niezbędna jest wiedza, kiedy możemy spodziewać się zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę. Pokażemy to na praktycznym przykładzie klienta Ozeus, jakim jest wrocławskie przedsiębiorstwo, które zdecydowało się na montaż paneli.

Firma zgłosiła się do nas z następującymi parametrami:

 • używana moc w firmie przed montażem fotowoltaiki – 50 MWh/rok
 • wartość rocznych rachunków za energię elektryczną – około 25 000 zł/rok
 • nachylenie dachu – 7 stopni
 • kierunek ekspozycji dachu – południe
 • powierzchnia dachu – 800 m2

W Ozeus przeprowadziliśmy audyt energetyczny i szczegółowy projekt. W ten sposób powstała instalacja fotowoltaiczna na dachu hali produkcyjnej. Jej podstawowe parametry przedstawiały się następująco:

 • moc instalacji – 48 kWp
 • powierzchnia instalacji – 255 m2
 • koszt instalacji – 180 000 zł
 • pokrycie zapotrzebowania na energię – 96%

Na opłacalność fotowoltaiki wpłynęła tu jeszcze amortyzacja instalacji, która jest kosztem i można ją z powodzeniem odliczać od podatku. Wrocławski klient skorzystał również z samorządowego programu dotacji. We Wrocławiu jest to zerowy podatek od nieruchomości dla podatników, którzy zdecydują się na montaż paneli fotowoltaicznych do końca lutego 2021 roku. Mogą oni liczyć na zwolnienie z tego podatku przez okres 5 lat lub do wysokości kosztów poniesionych na montaż fotowoltaiki.

Po wdrożeniu instalacji nasz klient podliczył swoje zyski. Budowa i uruchomienie fotowoltaiki na dachu hali produkcyjnej okazała się znakomitą inwestycją. Zobaczmy, ile pieniędzy zaoszczędzi przedsiębiorstwo w 2021 roku:

 • Rachunki za prąd po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej – mniejsze o 20 000 zł rocznie.
 • Zwolnienie z podatku od nieruchomości – 45 000 zł za rok
 • Amortyzacja – wysokość odpisu od podatku 5 000 zł za rok

Jaka jest opłacalność paneli fotowoltaicznych?

Kalkulatorów opłacalności paneli fotowoltaicznych jest w sieci wiele. Warto pamiętać jednak, że kalkulatory te pokazują tylko orientacyjne parametry i nie stanowią pełnej symulacji zysków. Warto w tym zakresie bazować od razu na wiedzy ekspertów z firm, które zajmują się fotowoltaiką profesjonalnie.

Odpowiedź na pytanie, jaka jest opłacalność paneli fotowoltaicznych brzmi: „DUŻA”. Przy rosnących cenach prądu taka inwestycja staje się niezbędna. Przedsiębiorstwo uniezależnia się od dostaw prądu, co ma znaczenie w szczególności dla firm produkcyjnych, które nie mogę pozwolić sobie na przerwy w dostawie energii. A gwarancją stałych dostaw prądu jest własna instalacja fotowoltaiczna.

Za ile lat zwróci się instalacja fotowoltaiczna? Podsumowanie

Im szybciej zamontujemy fotowoltaikę, tym szybciej zaczniemy zarabiać. Jak już wspominaliśmy, instalacja dla budynku wielkości przeciętnego domu jednorodzinnego zwraca się po około 7 latach. Czyli po tym czasie nasza faktura za prąd ogranicza się do opłat stałych, a składowe opłat związanych ze zużyciem energii spadają niemal do zera.

Za ile lat zwróci się jednak fotowoltaika dla firmy z Wrocławia? Dla wrocławskiego przedsiębiorstwa przygotowaliśmy fachową optymalizację instalacji fotowoltaicznej. Uwzględniliśmy również samorządową ulgę w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości dla Wrocławian, a także amortyzację instalacji, która jest dla firmy kosztem. 

W tym przypadku zwrot z inwestycji w fotowoltaikę to tylko około 2,5 roku!

Oblicz zwrot z inwestycji w fotowoltaikę

W Ozeus analizujemy zużycie energii u naszych klientów i proponujemy rozwiązania, które generują maksymalne oszczędności.

Już teraz skontaktuj się z naszym doradcą: sales@ozeus.pl | +48 (71) 347 73 30