Fotowoltaika na gruncie. Koszt, odległości, cena, pozwolenie, montaż
Najpowszechniejszym miejscem montażu fotowoltaiki jest dach. Musi posiadać on jednak odpowiedni kąt nachylenia, aby panele fotowoltaiczne pobierały jak najwięcej energii ze słońca. Jeśli położenie naszego dachu jest niekorzystne, warto rozważyć możliwość instalacji fotowoltaicznej na gruncie przy domu. Jakie są wady i zalety montażu paneli bezpośrednio na działce budowlanej lub rolnej? Kiedy zdecydować się na taką inwestycję?
Fotowoltaika na gruncie czy na dachu?
Decyzja w tym zakresie zależy przede wszystkim od tego, jakie możliwości daje budynek i działka inwestora. Panele fotowoltaiczne na dachu to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie nie tylko dla domów jednorodzinnych, ale także firm, które chcą ograniczyć koszty zakupu prądu. Taka inwestycja wymaga jednak odpowiedniego nasłonecznienia dachu. Najlepszą wydajność fotowoltaika osiąga na dachach skierowanych w kierunku południowym, które mają kąt nachylenia od 25 do 35 stopni. To optymalne parametry dla szerokości geograficznej naszego kraju. Poza tym nie każdy dach ma odpowiednią wielkość, na której można zamontować instalację o pożądanej wielkości. Kolejną przeszkodą bywa rodzaj poszycia, które wyklucza montaż fotowoltaiki.
Jeśli dach nie oferuje odpowiednich warunków do instalacji fotowoltaiki, inwestor może rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej na ziemi. Będzie to szczególnie korzystne, jeśli dysponujemy niezagospodarowaną przestrzenią na naszej działce. Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie sprawdzi się w przypadku gospodarstw domowych o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię oraz firm. Ponieważ nie ogranicza nas tu powierzchnia dachu, inwestor może swobodnie dopasować wielkość fotowoltaiki do własnego zużycia prądu, a tym samym — generować większe oszczędności.
Wyceń instalację fotowoltaiczną na gruncie: SKONTAKTUJ SIĘ
Instalacja fotowoltaiczna na ziemi — cena
Czy jest różnica w cenie fotowoltaiki na dachu i na ziemi? Jeżeli weźmiemy pod uwagę cenę modułów, to koszt w obu przypadkach będzie identyczny. Różnice cenowe wynikają głównie ze sposobu montażu obu instalacji. Prosta instalacja na dachu, która nie wymaga specjalnego kotwienia czy stosowania bezinwazyjnych systemów balastowych, będzie tańsza od fotowoltaiki naziemnej. Jeżeli jednak mamy skomplikowany dach i trudne poszycie, wtedy ma to odzwierciedlenie w ostatecznej cenie całej instalacji.
Fotowoltaika na gruncie przy domu wymaga z kolei postawienia stalowych podpór, które podtrzymują moduły pod odpowiednim kątem. Wykonywane są one z odpornej na warunki atmosferyczne stali ocynkowanej powlekanej specjalnymi powłokami. Fotowoltaika na gruncie na użytek domowy może być więc droższa od tej na dachu. Jednak ostateczny koszt można podsumować dopiero po wizycie technicznej, audycie fotowoltaicznym i przygotowaniu dokumentacji dla instalacji.
Fotowoltaika na gruncie — przepisy, na co zwrócić uwagę?
Jeżeli decydujemy się na postawienie fotowoltaiki na ziemi, zwróćmy uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim konstrukcja na ziemi, podobnie jak na dachu, powinna być ustawiona w południowym kierunku. Kolejnym czynnikiem jest rodzaj gruntu, na którym planujemy posadowić panele. Najlepiej, aby to był zwarty grunt, który gwarantuje stabilność budowli. Jeżeli podłoże jest mniej stabilne, na przykład piaszczyste, należy rozważyć zmianę lokalizacji lub utwardzenie powierzchni. Dzięki temu mamy pewność, że konstrukcja będzie dobrze posadowiona.
Fotowoltaikę instalowaną na ziemi należy zaplanować tak, aby jej montaż był zgodny z przepisami.
Pozwolenie na budowę
Zgodnie z obowiązującym prawem, instalacja fotowoltaiczna na gruncie czy dachu o mocy do 50 kW nie wymaga zezwolenia na budowę. Są to mikroinstalacje, które mogą powstać bez konieczności zmian w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego czy otrzymania warunków zabudowy. Pozwolenie jest konieczne dla instalacji przekraczających moc 50 kW. Reguła ta dotyczy zarówno fotowoltaiki na dachu, jak i na ziemi.
Decyzja środowiskowa
Decyzja środowiskowa dla fotowoltaiki wymagana jest w dwóch przypadkach. Pierwszy dotyczy sytuacji, kiedy inwestor planuje postawić panele fotowoltaiczne na gruncie o powierzchni zabudowy przekraczającej 0,5 ha na terenie chronionym przyrodniczo. Drugi przypadek dotyczy instalacji na gruncie powyżej 1 ha. Wtedy również konieczna jest pozytywna decyzja środowiskowa.
Odległość od granicy działki
Instalacje do 50 kW nie wymagają zezwolenia na budowę, jednak warto dobrze zaplanować usytuowanie paneli na działce. Najważniejszy jest swobodny dojazd, który na etapie budowy pozwala na łatwy montaż. Później, w przypadku awarii podczas eksploatacji, dobra komunikacja ułatwia pracę serwisanta. Polskie prawo mówi o konieczności zachowania odległości 4 metrów od działki przy posadowieniu budowli. Dotyczy to również paneli fotowoltaicznych na gruncie. Praktycy radzą, aby ta odległość uwzględniała na przykład wjazd dźwigu i jego bezpieczne manewrowanie.
Ogrodzenie instalacji na gruncie
Polskie przepisy nie wymagają ogrodzenia paneli na ziemi. Duże farmy fotowotaiczne, które widzimy w polskim krajobrazie, zazwyczaj takiego ogrodzenia nie mają. Kiedy jednak warto zastawić się nad zabezpieczeniem dostępu do instalacji? Odnosi się to przede wszystkim małych przydomowych konstrukcji, które mogą być narażone na przypadkowe uszkodzenie. Bawiące się dzieci, gra w piłkę czy większe domowe zwierzęta mogą porysować lub naruszyć konstrukcję.
Podatek
Jeszcze nie tak dawno fotowoltaika na dachu i na gruncie była objęta inną stawką podatku VAT. Przy czym korzystniejsza stawka 8% dotyczyła fotowoltaiki na dachu. Inwestorzy, którzy stawiali panele na własne potrzeby na działce obok domu, byli zmuszeni płacić wyższy 23% VAT. Obecnie zostało to zrównane. 8% VAT zapłacą inwestorzy bez względu na umiejscowienie paneli. Ważne, aby gospodarstwo domowe, które produkuje prąd, zużywało je na własne potrzeby.
Panele fotowoltaiczne na gruncie rolnym
Rolnicy prowadzący duże gospodarstwa, mogą postawić instalacje na ziemi gorszej jakości. Jeżeli planują tam wypas zwierząt, na przykład owiec, wystarczy uwzględnić te parametry w projekcie wysokości konstrukcji nośnej pod moduły. Zazwyczaj instalacje są budowane na nieużytkach, które nie są rolniczo wykorzystywane. W ten sposób rolnik zyskuje atrakcyjną powierzchnię pod własną elektrownię. Małe instalacje na gruncie rolnym o mocy do 50 kW nie wymagają zezwolenia na budowę.
Poszukujesz wykonawcy instalacji fotowoltaicznej? Już teraz skontaktuj się z firmą Ozeus i zacznij oszczędzać dzięki własnej energii!
KONTAKT: sales@ozeus.pl | +48 (71) 347 73 30 | +48 531 668 410