Audyt fotowoltaiczny. Co to jest i co warto wiedzieć?
Audyt fotowoltaiczny to analiza ekonomiczna i techniczna, którą przeprowadza się na planowanym miejscu montażu fotowoltaiki. Pozwala on między innymi na sprawdzenie zapotrzebowania na prąd ze strony inwestora. Taki audyt jest niezbędny, zarówno dla firmy jak i dla domu jednorodzinnego, jeśli chcemy, aby nasza fotowoltaika miała odpowiednią moc i generowała oszczędności energii. Już teraz sprawdź, co warto wiedzieć, decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych.
Na czym polega audyt instalacji fotowoltaicznej?
Audyt fotowoltaiczny należy wykonać przed montażem paneli słonecznych. Na tym etapie wykonawca fotowoltaiki uzyskuje pełne dane o miejscu, w którym planowane jest założenie instalacji. Audyt fotowoltaiki to zatem wizja lokalna, która służy ocenie nieruchomości klienta i zaprojektowaniu odpowiedniej mocy instalacji. Spotkanie umawiane jest z wyprzedzeniem i trzeba na niego zarezerwować około godziny.
Co sprawdza wykonawca fotowoltaiki podczas audytu fotowoltaicznego?
Komu ma służyć audyt fotowoltaiczny? Zarówno klientowi, jak i wykonawcy. Zasada jest tu bardzo prosta. Im precyzyjniej wykonawca przygotuje się do projektu, tym instalacja będzie lepiej zaprojektowana a montaż przebiegnie szybciej i sprawniej. Na tym etapie inwestycji warto skupić się więc na wszystkich możliwych szczegółach. Poniżej przedstawiamy kwestie, na które zwraca uwagę dobry wykonawca fotowoltaiki podczas wizyty technicznej u klienta.
Rachunki za prąd do audytu fotowoltaicznego
Podczas wizji lokalnej, wykonawca instalacji fotowoltaicznej poprosi Cię o przedstawienie dotychczasowych rachunków za prąd. Przed planowaną wizytą przygotuj więc swoje faktury z ostatnich 12 miesięcy. Na tym etapie doradca techniczny ustali, czy w przyszłości wzrośnie u Ciebie zapotrzebowanie na energię. Padną tutaj na pewno pytania o planowany montaż klimatyzacji, pompy ciepła czy wymianę ogrzewania. Na podstawie takiej analizy rachunków oraz rzeczywistych potrzeb inwestora, będzie możliwe ustalenie konkretnej mocy instalacji fotowoltaicznej i planowanej ilości produkowanej energii.
Rodzaj dachu
Czym jest audyt w zakresie dachu? Ta wiedza jest niezbędna, ponieważ miejscem instalacji fotowoltaiki w przypadku firmy i domu jednorodzinnego jest najczęściej dach. Rodzaj dachu zadecyduje więc o wdrożeniu konkretnej konstrukcji montażowej. W zależności od typu dachu instalator zaproponuje konstrukcję, które ingerują w poszycie dachu lub nie. Montaż z ingerencją w dachówkę, blachodachówkę lub gont będzie dotyczył dachów skośnych. W przypadku dachów płaskich stosowane będą konstrukcje bezinwazyjne, które nie są trwale związane z dachem. Jeśli natomiast jesteś właścicielem dachu kopertowego lub wielospadowego, może okazać się, że ilość miejsca pod panele jest ograniczona. Aby pokryć Twoje zapotrzebowanie energetyczne, firma zaproponuje Ci wtedy montaż paneli o większej mocy jednostkowej lub wykonanie instalacji fotowoltaicznej na gruncie. Dzięki temu opracowana oferta będzie najlepszym rozwiązaniem uwzględniającym całoroczny stopień nasłonecznienia instalacji.
Elektryka i instalacja PPOŻ
Co warto wiedzieć o przewodach elektrycznych? Podczas audytu fotowoltaicznego, doradca techniczny powinien ocenić, jak będzie przebiegało podłącznie fotowoltaiki do sieci. Będzie to miało wpływ m.in. na estetykę prowadzenia przewodów elektrycznych. Przedstawiciel wykonawcy zaplanuje także miejsce montażu inwertera i skrzynek elektrycznych (zabezpieczenia AD i DC), dostosowane do wymagań bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznej. Ważne będzie także zaprojektowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych instalacji fotowoltaicznych, które uzyskają pozytywną aprobatę u rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Jakie pytania warto zadać wykonawcy podczas audytu fotowoltaicznego?
Już wiesz, czym jest audyt fotowoltaiczny. Podczas wizyty technicznej warto jednak zapytać wykonawcę o kilka kwestii, które pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości.
Oto lista pytań, które warto zadać instalatorowi fotowoltaiki podczas audytu instalacji fotowoltaicznej:
- Jaki rodzaj konstrukcji montażowej planuje zastosować?
- Jakie panele fotowoltaiczne będą wykorzystane do montażu i dlaczego właśnie takie?
- Jaki falownik zostanie zainstalowany w mojej fotowoltaice i gdzie zostanie zamontowany?
- Czy moja instalacja elektryczna jest odpowiednia?
- Jak zostaną prowadzone przewody?
- Jaka będzie moc mojej instalacji fotowoltaicznej?
- Z jakiego dofinansowania fotowoltaiki mogę obecnie skorzystać?
- Czy firma pomaga w załatwieniu formalności związanych z uzyskaniem dofinansowania?
- Jak długa będzie gwarancja na poszczególne elementy instalacji fotowoltaicznej?
- Ile MWh wyprodukuje moja instalacja w ciągu roku?
- Jak będzie wyglądała obsługa posprzedażowa?
- Jaki będzie czas naprawy od momentu zgłoszenia usterki?
- Czy firma zapewnia zdalny monitoring instalacji 24/7?
Audyt fotowoltaiczny za darmo
Audyt energetyczny instalacji fotowoltaicznej wykonywany przez firmę Ozeus jest bezpłatny, w ramach przygotowywania oferty na montaż fotowoltaiki dla klientów. Po zawarciu umowy z firmą, wyniki audytu przesyłane są do klienta w formie dokumentu. Analiza ekonomiczna fotowoltaiki określa, po jakim czasie koszty instalacji się zwrócą. Audyt uwzględnia także przysługujące klientowi dofinansowania fotowoltaiki. Klienci dowiadują się ponadto, ile prądu wyprodukują ich instalacje w ciągu roku.
Poszukujesz wykonawcy instalacji fotowoltaicznej? Już teraz skontaktuj się z firmą Ozeus i zacznij oszczędzać dzięki własnej energii!
KONTAKT: sales@ozeus.pl | +48 (71) 347 73 30 | +48 531 668 410