You need to enable JavaScript to run this app. Rusza Mój Prąd 5.0! Jakie zmiany czekają beneficjentów programu? | Blog | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator

Rusza Mój Prąd 5.0! Jakie zmiany czekają beneficjentów programu?

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych nadal zastanawia się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne i towarzyszące im urządzenia, takie jak magazyny ciepła i energii oraz pompy ciepła. Czy Mój Prąd 5.0 przekona ich do OZE? Przeczytaj i dowiedz się więcej o nowych warunkach uzyskania dofinansowania. Warto je poznać, tym bardziej że oferowane dotacje są znacznie wyższe niż w poprzednich odsłonach programu!

Mój Prąd 4.0 zakończony, ale to nie koniec marzeń o dotacji

Program Mój Prąd 4.0 okazał się sporym sukcesem i aż do ostatniego dnia cieszył się dużym zainteresowaniem. Polacy złożyli ponad 60 tys. wniosków na niebagatelną kwotę. Łącznie prosumenci ubiegali się o niecałe 404 mln zł. Część beneficjentów wnioskowała o dofinansowanie zakupu i montażu magazynów energii i ciepła, a prawie 2 tys. wniosków dotyczyło dopłat do systemów zarządzania energią.

Nabór wniosków w ramach IV edycji Mój Prąd zamknięto 2 tygodnie przed czasem, ponieważ skończyły się środki. Już wtedy Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powiedział:

Program Mój Prąd 5.0

„Ci, którzy nie zdążyli złożyć wniosku w czwartej edycji, będą mogli skorzystać z dofinansowania w piątej edycji”

Więcej informacji mogliśmy usłyszeć w czasie konferencji w Kozienicach 19 marca 2023. Minister Anna Moskwa zapowiedziała, że już w połowie kwietnia rozpocznie się nabór wniosków w ramach piątej edycji programu Mój Prąd, nazywanej w skrócie MP5 lub Mój Prąd 2023

Przedstawiciele rządu zapewniają, że MP5 będzie jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby inwestorów i skutecznie wypromuje systemy wykorzystujące OZE. Dość wspomnieć, że w ramach piątej edycji operator programu, NFOŚiGW, rozszerzy listę urządzeń objętych dofinansowaniem i zwiększy wysokość dotacji

Najważniejsze zmiany, które przyniesie Mój Prąd 5.0

Jak czytamy na oficjalnej stronie programu (mojprad.gov.pl), jego cele to:

Zwiększenie produkcji energii elektrycznej w ramach mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Wzrost autokonsumpcji energii poprzez jej magazynowanie.

Zwiększenie efektywności zarządzania energią.

Żeby osiągnąć te założenia, rząd planuje wspierać kolejne obszary OZE. Minister Anna Moskwa potwierdziła, że w ramach programu Mój Prąd 5.0 lista urządzeń zaliczanych jako koszty kwalifikowane zostanie rozszerzona. Odpowiadając na potrzeby inwestorów, nowe zasady uwzględnią również dofinansowanie zakupu kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła.

W komunikacie opublikowanym przez rząd poinformowano, że dla beneficjentów przewidziano wyższe dotacje. Osoby składające wnioski w ramach MP5 mogą liczyć na maksymalną kwotę wsparcia w wysokości 63 tys. zł, a więc dwukrotnie więcej niż w przypadku MP4 (maksymalna kwota dotacji wynosiła wtedy 31 tys. zł). Ponadto obecnie posiadane źródło ciepła nie będzie miało wpływu na możliwość przystąpienia do programu.

To nie koniec zmian. Minister Anna Moskwa wyjaśniła, że dla nowej odsłony programu nie wyznaczono żadnej daty zakończenia naboru wniosków i najprawdopodobniej tak pozostanie. Powiedziała:

„Będzie to już nabór ciągły. […] Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Niezależnie od tego, czy dziś dom ogrzewany jest gazem, pelletem, czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej”.

Mój Prąd 2023

Na co można przeznaczyć dotację i w jakiej wysokości?

Zastępca prezesa NFOŚiGW, Paweł Mirowski, na antenie TVP Info powiedział, że kwoty przewidziane w ramach Mój Prąd 5.0 mają być bardzo atrakcyjne i zbliżone do tych znanych z MP4+. Niezależnie od rodzaju inwestycji, wysokość dotacji nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych. Ciekawostką jest fakt, że wysokość dofinansowania zakupu pomp ciepła jest taka sama, co dotacje przyznawane w ramach I progu programu Czyste Powietrze.

Prawdopodobne kwoty podano w tabeli poniżej.

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej (moc od 2 do 10 kW)

Instalacja PV

Instalacja PV bez dodatkowych elementów

do 6 tys. zł

Instalacja PV

Instalacja PV z innym urządzeniem zwiększającym autokonsumpcję

do 7 tys. zł

Zakup i montaż urządzeń do zwiększenia autokonsumpcji (bufory ciepła, zasobniki/bojlery i pompy ciepła do c.w.u., a także magazyny energii o pojemności min. 2 kWh)

Magazynowanie ciepła

Magazynowanie ciepła

do 5 tys. zł

Magazynowanie energii

Magazynowanie energii

do 16 tys. zł

Zakup i montaż systemów do zarządzania energią HEMS/EMS, które będą uzupełnieniem systemu paneli PV oraz magazynu energii lub ciepła

do 3 tys. zł

Zakup i montaż kolektorów słonecznych dla instalacji c.w.u.

do 3,5 tys. zł

Zakup i montaż pomp ciepła (powietrznych i gruntowych) na cele inne niż instalacje c.w.u.

Pompy powietrze-powietrze

Pompy powietrze-powietrze

do 4,4 tys. zł

Pompy powietrze-woda

Pompy powietrze-woda

do 12,6 tys. zł

Pompy powietrze-woda o zwiększonej efektywności energetycznej

Pompy powietrze-woda o zwiększonej efektywności energetycznej

do 19,4 tys. zł

Pompa gruntowa o zwiększonej efektywności energetycznej

Pompa gruntowa o zwiększonej efektywności energetycznej

do 28,5 tys. zł

Kto może otrzymać maksymalną dotację – 63 tys. zł?

Maksymalna kwota dotacji, czyli aż 63 tys. zł to grant, z którego skorzystają wyłącznie niektórzy beneficjenci. Żeby uzyskać tak wysokie świadczenie, trzeba zainwestować we wszystkie promowane rozwiązania: panele fotowoltaiczne, magazyn energii i ciepła, system HEMS/EMS, kolektor słoneczny i gruntową pompę ciepła.

infografika Mój Prąd 5.0 wysokość dofinansowania

Mój Prąd 2023 – od kiedy można składać wnioski?

wnioski do NFOŚiGW

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu, nabór wniosków w ramach Mój Prąd 5.0 ruszy lada chwila. Wszystko wskazuje na to, że beneficjenci będą mogli składać wnioski do NFOŚiGW już od 22 kwietnia 2023. Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać dostępne opcje, skontaktuj się z ekspertami Ozeus jak najszybciej. Uzyskasz dokładną wycenę i prognozę rentowności inwestycji w fotowoltaikę.

Czy Mój Prąd 5.0 odniesie sukces?

Po zastąpieniu rozliczeń ilościowych (net-metering) systemem wartościowym (net-billing) zainteresowanie fotowoltaiką na krótki czas znacznie spadło. Przez większą część roku 2022 dziennie wnioski składało 10-20 beneficjentów. Po wprowadzeniu wyższych kwot dotacji (MP4+), liczba wniosków gwałtownie wzrosła aż do 4 tysięcy tygodniowo.

Mamy nadzieję, że warunki proponowane w tym roku pozytywnie odbiją się na polskim rynku OZE. Trend przekształcania budynków mieszkalnych w efektywne energetycznie obiekty z pewnością korzystnie wpłynie na środowisko i wysokość rachunków za prąd.

Czy Mój Prąd 5.0 odniesie sukces?