You need to enable JavaScript to run this app. Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego? | Blog | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

W dobie zwiększającej się świadomości ekologicznej coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w energię odnawialną, m.in. w fotowoltaikę. Szczególnie właściciele domów jednorodzinnych zastanawiają się nad zainstalowaniem paneli słonecznych na swoich dachach.

Czy wiesz, jakie koszty wiążą się z instalacją systemu fotowoltaicznego w domu jednorodzinnym? W tym artykule postaramy się przybliżyć orientacyjne ceny oraz zaprezentować czynniki, które wpływają na finalny koszt fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego.

Czy inwestycja w fotowoltaikę w domu jest opłacalna?

Fotowoltaika to bardzo dobra inwestycja i sposób na uzyskanie realnych oszczędności przez wiele lat.

Fotowoltaika w domu

Wzrost cen energii elektrycznej oraz opłat za dystrybucję, a także dynamiczna sytuacja geopolityczna sprawiają, że coraz więcej gospodarstw domowych szuka tańszych alternatyw. Fotowoltaika dla domu stanowi odpowiedź na te potrzeby.

Po pierwsze, zapewnia własne źródło energii w niestabilnych czasach. Co więcej, panele fotowoltaiczne można kupić i zamontować dzięki wsparciu rządowych i unijnych programów dofinansowania. Nie mamy wątpliwości, że korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest czymś więcej niż tylko trendem – to inwestycja w przyszłość.

Jeśli rozważasz zamówienie projektu instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego, z pewnością chcesz poznać dokładną cenę instalacji. W tym artykule znajdziesz wiele cennych podpowiedzi. Czytając ten kompleksowy przewodnik, dowiesz się:

Od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej?

Jakie są najlepsze sposoby na sfinansowanie inwestycji i aktualne dotacje?

Gdzie szukać fachowej pomocy w wyborze, zakupie i montażu fotowoltaiki?

Zapraszamy do lektury!

Ile kosztują panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego?

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego zależy od kilku różnych czynników. Należą do nich:

Moc zaprojektowanej instalacji, czyli jej rozmiar

Moc zaprojektowanej instalacji, czyli jej rozmiar

Typ zainstalowanego falownika

Typ zainstalowanego falownika

Rodzaj i kąt nachylenia dachu

Rodzaj i kąt nachylenia dachu

Rodzaj i jakość użytych paneli fotowoltaicznych

Rodzaj i jakość użytych paneli fotowoltaicznych

Odległość od przyłącza energetycznego

Odległość od przyłącza energetycznego

Czas potrzebny na prace montażowa i poziom i skomplikowania

Czas potrzebny na prace montażowa i poziom i skomplikowania

Montaż dodatkowych elementów wspierających bezpieczną pracę falownika

Montaż dodatkowych elementów wspierających bezpieczną pracę falownika

Ponieważ wpływ na ostateczną cenę instalacji ma wiele czynników, jej precyzyjne określenie bez znajomości wszystkich faktów jest trudne. Sporządzenie kosztorysu wymaga dokładnej analizy konkretnego przypadku.

Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu naszych klientów chce wiedzieć, jaki jest całkowity koszt instalacji. Z myślą o inwestorach poszukujących rzetelnych informacji eksperci Ozeus przygotowali kompleksowe zestawienie orientacyjnych kosztów.

Przeczytaj, jak każdy z wymienionych wyżej czynników wpływa na ostateczny koszt fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego. Na końcu artykułu znajdziesz też szacunek kosztów inwestycji.

Co wpływa na koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego

#1 Rozmiar instalacji

Rozmiar całej instalacji, czyli jej moc, to główny czynnik wpływający na koszt inwestycji. Żeby obliczyć, jaka moc paneli będzie wystarczająca, specjalista szacuje zapotrzebowanie domu na energię elektryczną.

Do analizy dotychczasowego zużycia energii zwykle wystarczy przegląd rachunków za prąd.

Czy wiesz, że…? Do analizy dotychczasowego zużycia energii zwykle wystarczy przegląd rachunków za prąd.

Dokładne obliczenia uwzględniają też tzw. piki, czyli miesiące, w których zapotrzebowanie jest najwyższe. Nasi eksperci biorą pod uwagę również ewentualny wzrost potrzeb spowodowany wymianą systemu grzewczego, zakupem nowych urządzeń itd.

Im większa moc fotowoltaiki, tym więcej ogniw potrzeba, więc koszty są wyższe.

Wniosek: Im większa moc fotowoltaiki, tym więcej ogniw potrzeba, więc koszty są wyższe.

#2 Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Z ustaleniem mocy nieodłącznie związany jest wybór ogniw fotowoltaicznych. Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje ogniw (więcej o nich pisaliśmy w artykule: Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych i jak dokonać wyboru?).

To panele monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne (z krzemu amorficznego). Różnią się zarówno jakością, jak i ceną. Mniej spotykaną opcją jest instalacja wykonana przy użyciu paneli bifacjalnych. Przeczytaj o każdym z tych typów.

Panele monokrystaliczne

Panele monokrystaliczne

Panele monokrystaliczne są bardzo wydajne; to ich największa zaleta. Monokryształy są pierwszym wyborem w przypadku dachów o sporym nasłonecznieniu. Ponadto są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

Ile kosztują? Panele monokrystaliczne należą do najdroższych. Jednak wielu klientów przekonało się, że ten wydatek się opłaca. To inwestycja w bezawaryjną i wydajną pracę przez co najmniej 25 lat.

Panele polikrystaliczne

Panele polikrystaliczne

Panele polikrystaliczne nie są tak wydajne, jak monokryształy, ale można je kupić w bardzo atrakcyjnej cenie ponieważ jako panele starszej generacji są wypierane w dystrybucji przez panele monokrystaliczne.

Ile kosztują? Panele polikrystaliczne to kompromis pomiędzy wydajnością a ceną. Jeśli instalacja jest odpowiednio zaprojektowana i wykonana, panele te posłużą ponad 25 lat.

Panele z krzemu amorficznego

Panele z krzemu amorficznego

Panele amorficzne wyróżniają się ponadprzeciętną odpornością na wysokie temperatury. Niestety, mają mniejszą żywotność. W porównaniu z mono- i polikryształami są też najmniej wydajne.

Ile kosztują? ? Panele z krzemu amorficznego są najtańsze i łatwo się je montuje. Jednak inwestorzy muszą wiedzieć, że już po 10 latach użytkowania mogą stracić swoje właściwości i konieczna będzie ich wymiana.

Moduły dwustronne (bifacjalne)

Moduły dwustronne (bifacjalne)

Panele fotowoltaiczne dwustronne mają nietypowe ogniwa. Zarówno przednia, jak i tylna strona ogniw, może absorbować promienie słoneczne. W ten sposób panele bifacjalne wykorzystują część promieniowania odbitego od podłoża, aby zapewniać dodatkowy uzysk energii.

Gdzie się je stosuje? Panele dwustronne najlepiej sprawdzają się na białej folii dachowej lub betonie pomalowanym na biało. Mogą wtedy osiągać współczynnik odbicia rzędu 65-85%. Duże znaczenie ma także wysokość montażu – im wyżej, tym większy uzysk.

Ile kosztują? Cena paneli bifacjalnych jest wyższa niż modułów standardowych. Powodem jest mniejsza dostępność ogniw, a także ich skomplikowana budowa.

Ile kosztuje jeden panel fotowoltaiczny?

W ostatnich latach, dzięki postępowi technologicznemu oraz masowej produkcji, ceny paneli fotowoltaicznych znacznie spadły. Dzięki temu coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych może korzystać z OZE.

Według najnowszego raportu Enerad przeciętna cena jednego panelu fotowoltaicznego to 800-1800 zł. Ostateczna cena zależy od marki, modelu, mocy panelu oraz marży dystrybutora.

Wybór paneli z rankingu Bloomberg Tier 1

Bloomberg Tier 1

Bloomberg Tier 1 to zestawienie producentów paneli fotowoltaicznych. Podmioty, które się w nim znalazły, spełniły restrykcyjne kryteria. Można przyjąć, że moduły produkowane przez firmy prezentowane w Bloomberg Tier 1 to bezpieczny wybór i gwarancja najwyższej jakości.

Producenci uwzględnieni w rankingu oferują panele wydajne, mało awaryjne i atrakcyjne cenowo. Eksperci Ozeus zawsze polecają klientom te wiarygodne marki.

#3 Typ falownika (inwertera)

Produkowana przez panele energia elektryczna jest kierowana do falownika (inwertera). Zadaniem tego urządzenia jest zamiana prądu stałego w prąd przemienny. Innymi słowy, elektryczne urządzenia domowe pobierają prąd wytworzony przez panele bezpośrednio z falownika.

Dostępne na rynku falowniki różnią się ze względu na:

Ilość obsługiwanych faz (1-fazowe i 3-fazowe);

Typ obsługiwanej instalacji (sieciowe, wyspowe i hybrydowe);

Moc obsługiwanej instalacji (mikrofalowniki, falowniki szeregowe i falowniki centralne).

Ile kosztuje falownik dla fotowoltaiki w domu?

  • Najtańszy, a zarazem najczęściej stosowany, jest falownik sieciowy, który może kosztować od 4000 do 10000 zł.
  • Nieco droższy jest falownik hybrydowy (ceny zaczynają się od 5000 zł). +
  • Z kolei rzadko spotykany falownik off-grid to zaawansowane rozwiązanie połączone z magazynem energii. Jego zadaniem jest kierowanie wyprodukowanej energii do magazynu, aby później ją wykorzystać. Cena takiego inwertera zależy od specyfikacji technicznej instalacji.

#4 Odległość od przyłącza do sieci energetycznej

Czwartym czynnikiem wpływającym na ogólny koszt inwestycji jest odległość instalacji fotowoltaicznej od przyłącza energetycznego. Co do zasady, instalację PV można bezpieczne podłączyć do jednego z trzech punktów:

Rozdzielnia główna

Rozdzielnia główna

To najlepsza i najtańsza opcja. Montaż falownika w odległości kilku metrów od rozdzielni głównej pozwala ograniczyć długość potrzebnych przewodów.

Skrzynka rozdzielcza (tablica bezpiecznikowa)

Skrzynka rozdzielcza (tablica bezpiecznikowa)

W tym miejscu podłączenie falownika jest bezpieczne. Należy jednak sprawdzić, czy przekrój przewodów pozwala na podłączenie fotowoltaiki.

Skrzynka z licznikiem

Skrzynka z licznikiem

W bardzo rzadkich przypadkach specjalista może podjąć decyzję o wpięciu instalacji do skrzynki z licznikiem. Niestety, nie ma tam możliwości zainstalowania zabezpieczeń antyprzepięciowych, dlatego odradzamy to rozwiązanie.

#5 Kąt nachylenia dachu i rodzaj dachówki

Kąt nachylenia dachu ma duży wpływ na koszt instalacji fotowoltaicznej, i to z co najmniej dwóch powodów.

Po pierwsze, panele fotowoltaiczne osiągają największą wydajność, gdy promienie słoneczne padają na nie prostopadle. Jeżeli dach ma inny kąt nachylenia niż powinien (w danej lokalizacji), może to wymagać użycia dodatkowych konstrukcji montażowych, co zwiększa koszty.

Po drugie, w zależności od kąta nachylenia dachu montaż paneli może być łatwiejszy lub trudniejszy. Na dachu o dużym kącie nachylenia montaż jest bardziej skomplikowany, wymaga więcej czasu i stosowania specjalnych zabezpieczeń, co przekłada się na wyższe koszty.

Zobacz, jak zmieniają się koszty dla instalacji o tej samej mocy zamontowanej na różnych dachach:

Dach jednospadowy

Dach jednospadowy

Idealny dach dla fotowoltaiki, jeśli jest skierowany na południe i ma kąt nachylenia 30-40 stopni.

Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy

Na takim dachu montaż fotowoltaiki jest szybki i prosty, jeśli jedna połać jest skierowana na południe.

Dach kopertowy

Dach kopertowy

W tym przypadku instalacja również nie jest skomplikowana, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Specjalista musi stworzyć dokumentację techniczną i wybrać najbardziej nasłonecznione miejsce do montażu paneli.

Dach płaski

Dach płaski

Panele fotowoltaiczne muszą być przytwierdzone do specjalnych konstrukcji montażowych, co generuje dodatkowe koszty.

Dach wielospadowy

Dach wielospadowy

Dachy wielospadowe to najtrudniejsze dachy z punktu widzenia montażu fotowoltaiki. Koszty instalacji są większe, bo trzeba przygotować specjalny projekt i dostosowane do niego okablowanie.

Rodzaj poszycia dachu w większości wypadków nie wpływa na koszt instalacji. Panele fotowoltaiczne mogą być zainstalowane na dachach pokrytych dachówką ceramiczną i betonową, blachodachówką, gontem bitumicznym i membraną albo blachą tytanową.

Jedynym wyjątkiem jest ostatni z materiałów, mianowicie blacha tytanowa. Wielu inwestorów nie zgadza się na instalację ingerującą w poszycie. Na takich dachach można wykorzystać specjalną bezinwazyjną konstrukcję balastową, która utrzyma panele.

Instalacja na gruncie jako alternatywa

Instalacja PV na gruncie

Miejsce montażu paneli także ma wpływ na cenę fotowoltaiki. W zasadzie dostępne są dwie opcje – instalacja na dachu lub na gruncie.

Montaż instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego na gruncie to ciekawa alternatywa. Inwestorzy decydują się na nią wtedy, gdy dach nie spełnia kryteriów odpowiedniej ekspozycji i kąta nachylenia. Fotowoltaika na gruncie wymaga odpowiednio dużej działki, która z żadnej strony nie jest zacieniona przez drzewa i budynki (Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Instalacja fotowoltaiczna na dachu czy na gruncie? Wady i zalety obu rozwiązań).

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna na gruncie? Koszt montażu instalacji naziemnej jest zwykle o 15-20% wyższy niż fotowoltaiki zamontowanej na dachu. Na wyższą cenę wpływa:

  • konieczność użycia konstrukcji (tzw. stołu), do którego montowane są moduły fotowoltaiczne;
  • potrzeba ukrycia całego okablowania pod ziemią;
  • użycie dodatkowego sprzęt do wykopów, np. koparki lub wiertnicy.

#6 Profesjonalny montaż fotowoltaiki

Ostatnim czynnikiem, który wpływa na kosztorys, jest cena usługi montażu. Samodzielne próby tworzenia instalacji fotowoltaicznej są obarczone dużym ryzykiem błędu. Praca ta wymaga bowiem:

użycia odpowiednich i często nietypowych narzędzi,

doświadczenia w pracach elektrycznych i na wysokości

wykonania pomiarów elektrycznych zgodnych z normami.

Niewątpliwie lepszą opcją jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy fotowoltaicznej, która zajmie się realizacją od A do Z.

Kompleksowa usługa profesjonalnego montażu fotowoltaiki obejmuje:

sprawdzenie wszystkich parametrów montażu

sprawdzenie wszystkich parametrów montażu

opracowanie projektu dostosowanego do specyfiki budynku

opracowanie projektu dostosowanego do specyfiki budynku

zainstalowanie paneli fotowoltaicznych i falownika

zainstalowanie paneli fotowoltaicznych i falownika

wykonanie okablowania i podłączenie fotowoltaiki do sieci

wykonanie okablowania i podłączenie fotowoltaiki do sieci

uruchomienie systemu i przeprowadzenie testów bezpieczeństwa

uruchomienie systemu i przeprowadzenie testów bezpieczeństwa

sporządzenie dokumentacji technicznej, niezbędnej do serwisowania i konserwacji układu

sporządzenie dokumentacji technicznej, niezbędnej do serwisowania i konserwacji układu

Jak wybrać firmę zajmującą się montażem fotowoltaiki

Przy wyborze firmy montującej fotowoltaikę warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie, opinie klientów i udzielane gwarancję.

W każdym z tych aspektów Ozeus jest firmą godną polecenia. Dysponujemy wyspecjalizowanym zespołem i mamy ogromne grono zadowolonych klientów. Jeśli więc szukasz profesjonalnej firmy fotowoltaicznej, skontaktuj się z nami jak najszybciej.

Dokładny koszt fotowoltaiki wymaga szczegółowych wyliczeń

Wiele firm fotowoltaicznych zatrudnia przedstawicieli handlowych, którzy szukają klientów zainteresowanych montażem instalacji. Niestety, oferta handlowa przedstawiona w czasie spotkania nierzadko rozmija się z rzeczywistością. Dlaczego tak jest?

Dokładny koszt fotowoltaiki wymaga szczegółowych wyliczeń

Handlowiec skupia się na biznesowych, a nie technicznych aspektach inwestycji. Oznacza to, że najczęściej proponuje podpisanie umowy po przeanalizowaniu ostatnich rachunków za energię elektryczną. Nie weryfikuje warunków montażu, sposobu poprowadzenia okablowania itd.

Fachowe podejście, które widać w najlepszych firmach na rynku, obejmuje znacznie więcej. W Ozeus wycena fotowoltaiki zawsze jest poprzedzona audytem fotowoltaicznym. Audyt wykonany przez doświadczonego specjalistę pozwala:

ocenić możliwość umieszczenia paneli na dachu,

dobrać optymalną moc instalacji, aby zwiększyć opłacalność fotowoltaiki,

wykonać schemat instalacji fotowoltaicznej, na którym widać, ile modułów zmieści się na dachu, i jaką moc osiągnie fotowoltaika.

Na podstawie projektu instalacji fotowoltaicznej nasz doradca może ocenić, czy dach ma wystarczającą powierzchnię. W niektórych sytuacjach proponujemy inwestorom panele o wyższej mocy lub montaż części modułów na gruncie. Wszystko po to, by maksymalnie wykorzystać możliwości domowej fotowoltaiki (Więcej o audycie fotowoltaicznym przeczytasz w artykule: Audyt fotowoltaiczny. Co to jest i co warto wiedzieć?).

Jak otrzymać dofinansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej

Inwestycja w fotowoltaikę nie musi stanowić obciążenia dla domowego budżetu. Wszystko za sprawą korzystnych programów wsparcia. Z rządowego dofinansowania skorzystało już wiele rodzin. Pozyskane w ten sposób środki mogą znacząco obniżyć koszt zakupu i montażu fotowoltaiki w domu.

Dostępne obecnie dotacje to: Mój Prąd 5.0, Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna.

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – szacunek kosztów inwestycji

Koszt paneli słonecznych dla domu jednorodzinnego na potrzeby kosztorysu rozbija się na następująco:

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – szacunek kosztów inwestycji

Średnia cena za 1 kWp instalacji fotowoltaicznej

Średni koszt 1 kWp instalacji to dla wielu inwestorów wymierny wskaźnik tego, czy warto zainteresować się ofertą firmy fotowoltaicznej. Biorąc pod uwagę omówione wyżej elementy, można przyjąć, że cena za 1 kWp to około 5500 zł.

Średnia cena za 1 kWp instalacji fotowoltaicznej

Przykład. Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego zwykle ma moc 5-6 kWp. Oznacza to, że cała inwestycja zamknie się w 27-33 tys. zł.

Powyższe obliczenia uwzględniają nie tylko koszt paneli, konstrukcji montażowych i okablowania, ale też usługę profesjonalnego montażu.

Zamów dokładną wycenę dla projektu instalacji fotowoltaicznej

Koszt fotowoltaiki dla domu z każdym rokiem staje się coraz bardziej przystępny, a korzyści z inwestycji są ogromne – zarówno dla środowiska, jak i dla domowego budżetu. Oczywiście każdy dom i każda rodzina mają inne potrzeby.

Chcesz znać dokładne koszty dla Twojego projektu? Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z ekspertem Ozeus.

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy, aby poznać szczegółową wycenę dopasowaną do Twoich oczekiwań.

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego OZEUS
Ile kosztuje fotowoltaika – najczęściej zadawane pytania [FAQ]

Ile kosztuje fotowoltaika – najczęściej zadawane pytania [FAQ]

Fotowoltaika to korzystna inwestycja. Dzięki niej można znacznie zmniejszyć koszty związane z rachunkami za energię elektryczną. Wielu ekspertów zgadza się co do tego, że ekologiczne, odnawialne źródła energii są przyszłością i fotowoltaika zdecydowanie się opłaca.

Ceny paneli fotowoltaicznych różnią się w zależności od ich rodzaju i marży dystrybutora. Ogólnie rzecz biorąc, cena pojedynczego panelu fotowoltaicznego może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Moc fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego zależy od zapotrzebowania budynku na energię elektryczną.  Dla standardowego domu jednorodzinnego stosuje się typowe systemy fotowoltaiczne o mocy od 3 kW do 7 kW.

Inwestycja w fotowoltaikę może być sfinansowana na kilka sposobów. Jednym z nich są dotacje rządowe, takie jak programy Mój Prąd lub Czyste Powietrze. Inną opcją jest skorzystanie z kredytu bankowego na cele inwestycyjne.

Koszty utrzymania instalacji fotowoltaicznej są relatywnie niskie. Główne wydatki obejmują regularne czyszczenie paneli oraz ewentualne naprawy. Średni koszt obsługi i utrzymania systemu fotowoltaicznego wynosi to 1-4% całkowitej inwestycji rocznie. Wszystko zależy od wielkości i typu instalacji.