You need to enable JavaScript to run this app. Ile kosztuje fotowoltaika na dom jednorodzinny? Koszt instalacji fotowoltaicznej w 2021 | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny? Ceny 2021

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny? Ceny 2021

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Od rodzaju wybranego ogniwa, przez klasę falownika czy doświadczenie ekipy montażowej. Nie dziwi zatem, że inwestorzy poszukują rzetelnych informacji, aby podjąć racjonalną decyzję o postawieniu fotowoltaiki. W artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania.

Fotowoltaika Cena za dom jednorodzinny

Na początek zastanówmy się, czy fotowoltaika dla domu jednorodzinnego jest opłacalna. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Zdecydowanie instalacja fotowoltaiczna to dobra inwestycja i ogromne oszczędności dla całej rodziny. Wystarczy porównać rachunki za prąd z ostatnich 2-3 lat. Łatwo zauważymy, jak z roku na rok płacimy coraz więcej. Wpływ na tę sytuację ma nie tylko faktyczne zużycie prądu, ale podwyżki energii oraz opłaty pośrednie. Należą do nich stała opłata przesyłowa czy tak zwana opłata mocowa, która w 2021 roku zaskoczyła odbiorców prądu. 

Jeżeli chcemy ograniczyć wysokie rachunki za prąd, rozważmy postawienie własnego źródła energii. Zanim jednak zaczniemy montaż fotowoltaiki sprawdźmy, ile ona tak naprawdę kosztuje. 

Instalacja fotowoltaiczna — Od czego zależy cena?

Ostateczna cena instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku najważniejszych czynników:

  • wizyta techniczna i projekt instalacji 
  • rodzaj paneli fotowoltaicznych
  • rodzaj dachu 
  • inne elementy systemu fotowoltaicznego np. klasa falownika
  • warunki instalacji
  • wielkość instalacji
  • dokumentacja powykonawcza
  • gwarantowany serwis 

Wizyta techniczna przedstawiciela firmy fotowoltaicznej to pierwszy krok do celu. Wiele firm zatrudnia handlowców, którzy przyjeżdżają do zainteresowanej osoby i proponują montaż fotowoltaiki. W takim przypadku trudno mówić o technicznych aspektach takiego spotkania. Handlowiec nie wykonuje analizy warunków montażu, nie sprawdza, gdzie i w jaki sposób poprowadzić okablowanie. Interesuje go zazwyczaj wyłącznie ostatni rachunek za prąd i na tej podstawie proponuje montaż instalacji fotowoltaicznej.

Tymczasem na miejsce przyszłego podłączenia powinien przyjechać fachowiec, który przygotuje dla ekipy montażowej szczegółową dokumentację, czyli schemat instalacji fotowoltaicznej. Wiele firm oszczędza już na początku i nie proponuje projektu przygotowanego przez inżyniera. Skutkuje to później wieloma błędami i problemami przy eksploatacji instalacji. 

Ile kosztuje panel fotowoltaiczny?

Rodzaj ogniw fotowoltaicznych ma największy wpływ na ostateczną cenę instalacji fotowoltaicznej. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów paneli: monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz z krzemu amorficznego. Różnią się między sobą wydajnością, właściwościami oraz ceną. 

Panele monokrystaliczne mają najlepszą wydajność. Świetnie sprawdzają się na dachach o dużym nasłonecznieniu. Panele te są trwałe i wydajne oraz bardzo odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Mają też swoją cenę. Jest zdecydowanie wyższa od innych modeli. Większy wydatek przekłada się na bezawaryjną i wydajną pracą instalacji fotowoltaicznej przez co najmniej 20 lat.  

Panele polikrystaliczne są w Polsce bardzo popularne. Te ogniwa o błękitnym kolorze są dedykowane do warunków mniejszego nasłonecznienia w ciągu roku. Są mniej wydajne od paneli monokrystalicznych, ale tańsze i niezwykle trwałe. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana instalacja przy użyciu tych ogniw fotowoltaicznych daje gwarancję 25 lat dobrej pracy.

Panele z krzemu amorficznego to zdecydowanie najtańszy rodzaj ogniw. Charakteryzują się niską ceną i ogromną odpornością na wysokie temperatury. Mają jednak niższą wydajność i mniejszą żywotność. Po około 10 latach użytkowania tracą swoje właściwości i konieczna jest ich wymiana. Ten rodzaj paneli jest łatwy w montażu. 

Fotowoltaika — Cena za 1 panel

Opisane panele oferowane przez różnych producentów różnią się wielkością, mocą i ceną. Porównując te parametry można ostatecznie określić koszt cennika paneli fotowoltaicznych. 

Dla przykładu panel Ja Solar o mocy 455 Wp kosztuje około 750 złotych brutto. Równie popularny panel LG ma cenę wyższą, wynosi ona około 1200 zł brutto. Skąd różnice w cenie? Wynika ona z mocy i wielkości ogniwa, dlatego lepszym czynnikiem pozwalającym porównać oba produkty jest koszt 1 Wp. W przypadku Ja Solar cena 1 Wp wynosi 1,65 złotych brutto. Dla LG o mocy 365 Wp cena kształtuje się na poziomie około 3,3 złotych brutto. Czy to oznacza, że inwestor powinien wybrać tańszy panel?

Cena jednostkowa za panel to jeden z wielu elementów kształtujących koszt instalacji fotowoltaicznej. Równie ważna jest trwałość i rodzaj paneli idealnie dobrany do projektowanej przez specjalistów domowej elektrowni słonecznej. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań oferowanych przez ogromną liczbę sprzedawców. Decydując się na konkretną markę i model warto skonsultować się ze specjalistyczną firmą. Inżynier, który projektuje całą instalację wybierze optymalne rozwiązania. Dodatkowo firma taka może zaoferować niższe ceny paneli, ponieważ ma podpisane umowy na dostawy ogniw w cenach hurtowych. 

Rodzaj dachu a cena instalacji paneli fotowoltaicznych

Rodzaj i kąt nachylenia dachu ma wpływ na ostateczną cenę instalacji paneli.

  • Dach płaski — Wymaga użycia specjalnych konstrukcji montażowych, co zwiększa koszty instalacji fotowoltaicznej.
  • Dach kopertowy — Konieczne jest przygotowanie dokumentacji technicznej, która uwzględni najbardziej słoneczne miejsce montażu paneli. 
  • Dach wielospadowy — Jest najtrudniejszym dachem dla paneli fotowoltaicznych. Niezbędny jest tu projekt oraz większe niż w przypadku innych dachów okablowanie. 
  • Dach dwuspadowy — Gwarantuje szybki i łatwy montaż, jeżeli jedna połać dachu skierowana jest na południe.
  • Dach jednospadowy — Jest idealnym dachem dla paneli fotowoltaicznych, o ile skierowany jest w kierunku południowym. Najlepszy kąt nachylenia dachu wynosi między 30 a 40 stopni.

Czy rodzaj poszycia dachowego ma wpływ na cennik paneli fotowoltaicznych? Sprawdźmy jak w praktyce montowane są ogniwa fotowoltaiczne na różnych dachach. Możemy wyróżnić tu: 

  • dachówka ceramiczna
  • dachówka betonowa
  • blachodachówka
  • gont bitumiczny lub membrana 
  • blacha tytanowa 

Na każdym z tych dachów można bez problemu zamontować ogniwa. Instalatorzy przytwierdzają do dachówek stelaż, na którym układają panele. Ta sama zasada dotyczy blachodachówki czy gontu bitumicznego. W przypadku dachów z blachy tytanowej właściciele często proszą o montaż instalacji bez ingerowania w poszycie. W takim przypadku wykorzystywana jest specjalna bezinwazyjna konstrukcja balastowa.

Na ostateczny koszt ceny za dom jednorodzinny wpływają również wybrany falownik czy wielkość instalacji. Na rynku dostępne są falowniki kilku producentów. Decydując się konkretną markę trzeba porównać niezawodność, wydajność, wiarygodność producenta i oczywiście cenę urządzenia.

W Polsce najbardziej popularne są konwertery Fronius, Huawei i SMA Solar. Wszystkie spełniają normy energetyczne i posiadają wymagane prawem pozwolenia na montaż oraz użytkowanie. Standardowy okres gwarancji na falownik wynosi 5 lat, ale niektóre firmy dają nawet 20-letnią gwarancję. Wpływa to oczywiście na ostateczną cenę, a te wahają się od około 4,5 tysiąca złotych do ponad 5 tysięcy za falownik dla instalacji o mocy 5 kW. Ostateczną decyzję o wyborze konwertera warto skonsultować ze specjalistyczną firmą fotowoltaiczną. 

Kosz paneli fotowoltaicznych 2021

Ostatecznym czynnikiem, który wpływa na koszt jest wielkość instalacji oraz sposób jej wykonania. Dla domu jednorodzinnego sprawdzają się instalacje o mocy od 5 kWp do 6,5 kWp. 

Czy warto samodzielnie montować panele biorąc pod uwagę różny kąt nachylenia dachu? Jeżeli mamy wiedzę projektową oraz budowlano-elektryczną, można pokusić się o samodzielny montaż. Oczywiście w takim przypadku musimy też posiadać odpowiednie narzędzia lub je dodatkowo zakupić, co zwiększy ostateczny rachunek za instalację. 

Lepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do wyspecjalizowanej firmy fotowoltaicznej. Jej pracownicy podczas wizyty technicznej dokładnie sprawdzą wszystkie parametry montażu. Na tej podstawie inżynier elektryk opracuje projekt, który uwzględni optymalne rozwiązania dla konkretnej inwestycji. Właściciel domu zyska pewność, że panele na dachu będę bezawaryjnie i bezpiecznie pracować przez wiele lat.

Na ostateczny cennik paneli fotowoltaicznych składają się następujące elementy:

  • panele fotowoltaiczne — około 45% ceny instalacji 
  • falownik — około 20% 
  • elementy konstrukcyjne — 15%
  • dokumentacja elektryczna, podłączenia do prądu — 10%
  • montaż — 10%

To zestawienie pokazuje, że planując panele warto rozważyć powierzenie prac wyspecjalizowanej firmie. Montaż to około 10% wszystkich kosztów, a inwestor musi jedynie poświęcić krótki czas na wizytę techniczną. Później resztę prac wykonuje sprawnie ekipa montażowa.  

Fotowoltaika — Cena za 1 kW

Na zakończenie naszych rozważań policzmy, ile wynosi średnia cena za 1 kWp instalacji. Podliczając wszystkie składowe może ona wahać się od 3,8 do nawet 4,5 tysiąca złotych. Dla domu jednorodzinnego projektowana jest najczęściej instalacja o mocy od 5 kWp do 6 kWp. Zatem panele dla domu wykonane przez sprawdzoną firmę mogą kosztować około 20-24 tysięcy złotych.

Od ceny tej odliczamy 5 tysięcy złotych dotacji Mój Prąd oraz kolejne tysiące w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Jeżeli mamy roczny dochód w wysokości 85 tysięcy złotych, to ostateczna cena za dom jednorodzinny wyniesie około 15 tysięcy złotych. Kwota ta wynika z odliczonej ulgi termomodernizacyjnej zależnej od dochodu oraz rządowej dotacji Mój Prąd.  

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z doradcami ds. fotowoltaiki z firmy Ozeus i wyceń swoją fotowoltaikę dla firmy.

Napisz na sales@ozeus.pl, zadzwoń +48 (71) 347 73 30 lub skorzystaj z bezpiecznego formularza kontaktowego w zakładce KONTAKT.

Odświeżony artykuł z cenami i przepisami na 2022 r. znajduje się w artykule: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny w 2022 r.