You need to enable JavaScript to run this app. Instalacja fotowoltaiczna w 5 prostych krokach | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator
Instalacja fotowoltaiczna w 5 prostych krokach

Instalacja fotowoltaiczna w 5 prostych krokach

Instalacja fotowoltaiczna, jej montaż i uruchomienie to obecnie szybki proces. Każdemu zależy, aby mieć darmowy prąd, dlatego pokażemy jak w 5 krokach włączyć własną elektrownię.

KROK 1. Instalacja fotowoltaiczna i bezpłatny audyt energetyczny

Pierwszym krokiem do uruchomienia własnej instalacji fotowoltaicznej jest wykonanie podstawowego audytu energetycznego dla domu lub firmy. Taka analiza bada zapotrzebowanie na prąd. Pozwala precyzyjnie dobrać rodzaj i wielkość instalacji fotowoltaicznej.

Audyt energetyczny wykonywany jest w miejscu planowanej instalacji fotowoltaicznej. Ekipa specjalistów robi wizję lokalną i dokładnie bada instalację energetyczną. Inżynier z firmy Ozeus sprawdza, kiedy jest największy pobór mocy. Przegląda działające w domu lub firmie urządzenia. Analizuje i omawia z klientem koszty energii od obecnego dostawcy.

Na tej podstawie dokładnie określa zapotrzebowanie na prąd, czyli wielkość instalacji fotowoltaicznej, co jest to niezwykle ważne. Zbyt mała instalacja to nadal wysokie rachunki za prąd. Za duża instalacja to niepotrzebny wydatek. Dobrze wykonany audyt energetyczny daje oszczędności na prądzie.

KROK 2. Projekt instalacji fotowoltaicznej i oferta finansowania jej wykonania  

Na podstawie audytu energetycznego przygotowywany jest szczegółowy projekt techniczny instalacji fotowoltaicznej. Każdy projekt jest indywidualny. Zależy od potrzeb klienta oraz planowanego miejsca montażu instalacji.

Projekt fotowoltaiki uwzględnia warunki techniczne takie jak:

  • kąt nachylenia dachu
  • rodzaj pokrycia dachu, czyli z czego jest wykonany: dachówka ceramiczna lub betonowa, blachodachówka, dachówka trapezowa, stal tytanowa, gont bitumiczny
  • kierunek ekspozycji dachu, czyli dokładny adres przyszłej instalacji fotowoltaicznej
  • powierzchnia dachu przeznaczona pod instalację fotowoltaiczną
  • wielkość i usytuowanie działki w przypadku instalacji montowanej na gruncie
  • sposób poprowadzenia okablowania do instalacji
  • miejsce montażu falownika
  • miejsce montażu zewnętrznego wyłącznika instalacji fotowoltaicznej
  • zapotrzebowanie na prąd

Projektanci z firmy Ozeus dokładnie przygotowują dokumentację instalacji fotowoltaicznej, dzięki temu ekipy techniczne sprawnie i szybko montują instalację.

Specjaliści z firmy Ozesu przedstawiają również propozycje sfinansowania fotowoltaiki. Inwestorzy mogą odebrać 5 tys. złotych z programu „Mój prąd” oraz odliczyć koszt wykonania instalacji od podatku PIT. Przedsiębiorstwa korzystają z odpisu od kosztów działalności oraz późniejszej amortyzacji instalacji.

Ozeus pomaga inwestorom w uzyskaniu możliwych dotacji na instalację fotowoltaiczną.

KROK 3. Instalacja fotowoltaiczna i jej montaż

Właściwie wykonany montaż, to kolejny krok do dobrego działania fotowoltaiki. Powinna go wykonać autoryzowana ekipa montażowa. Prace wykonane przez osoby bez doświadczenia i odpowiedniego szkolenia nie gwarantują bezawaryjnego i bezpiecznego działania instalacji. Montażu nie powinny wykonywać osoby bez kwalifikacji i uprawnień.

Jak montuje panele fotowoltaiczne firma Ozeus?

Monterzy z firmy Ozeus otrzymują od projektantów szczegółowy projekt instalacji. Dzięki temu proces przebiega sprawnie, a inwestor ma pewność, że jego elektrownia fotowoltaiczna będzie bardzo dobrze działać.

Jak w praktyce przebiega montaż instalacji fotowoltaicznej? To proces, który składa się z kilku etapów:

  • montaż na dachu lub na gruncie konstrukcji wsporczej, na której będą panele
  • rozłożenie całego okablowania instalacji. Tutaj ekipa prowadzi okablowanie od instalacji do falownika. Projekt techniczny wskazuje dokładnie, w którym miejscu i w jaki sposób kable są prowadzone z dachu do domu czy pomieszczenia gospodarczego
  • montaż falownika, na podstawie zaakceptowanego przez klienta projektu
  • montaż paneli fotowoltaicznych na przygotowanej konstrukcji
  • podłączenie instalacji do sieci

Montaż instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego o mocy 6,5 kWh trwa zazwyczaj kilka godzin. Wykonuje je autoryzowana ekipa z firmy Ozeus.

KROK 4. Włączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej

Kiedy instalacja jest już zamontowana, zwracamy się do dostawcy energii o jej włączenie do sieci. Tylko wtedy mamy szansę zostać tak zwany prosumentem. Co to oznacza? Kiedy instalacja produkuje więcej energii niż potrzebujemy, to jej nadmiar trafia do ogólnopolskiej sieci energetycznej. Kiedy z kolei dni są pochmurne, pobieramy z sieci energię, którą tam wcześniej dostarczyliśmy. W ten sposób korzystamy z bezpłatnego prądu z paneli fotowoltaicznych przez cały rok.

Należy pamiętać, że aby zostać prosumentem, instalacja musi zostać włączona do sieci.

Jak w praktyce wygląda cały proces:

  • zebranie dokumentacji wymaganej przez zakład energetyczny – dostarcza firma Ozeus
  • wypełnienie wniosku o zgłoszeniu instalacji fotowoltaicznej – specjaliści z firmy Ozeus wypełniają wszystkie dokumenty. Klient musi tylko złożyć swój podpis.
  • zgłoszenie instalacji do zakładu energetycznego
  • założenie przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego
  • włączenie instalacji do sieci energetycznej

Od momentu zgłoszenia, do włączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci mija około 2 tygodni.

KROK 5. Monitoring i serwis instalacji fotowoltaicznej

Po wykonaniu instalacji przez firmę Ozeus, klient otrzymuje dokumentację techniczną. Ma pełny wgląd w projekt powykonawczy i zasady działania instalacji. Otrzymuje opis urządzeń instalacji fotowoltaicznej.

Po włączeniu fotowoltaiki możemy monitorować jej pracę. Widzimy, ile prądu produkuje instalacja i ile na tym zarabiamy. Intuicyjna aplikacja pozwala na pogląd online pracy fotowoltaiki przez całą dobę.

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja pracuje niemal bezawaryjnie i gwarantuje efektywną produkcję prądu przez co najmniej 25 lat. Oznacza to darmową energię i czysty zysk.

Firma Ozeus przeprowadza bezpłatne przeglądy pracy instalacji fotowoltaicznej w okresie gwarancji:

  • kontrola modułów fotowoltaicznych i kontrola inwertera
  • sprawdzenie elementów konstrukcji
  • przegląd przewodów AC i DC
  • kontrola parametrów pracy instalacji
  • przegląd pracy inwertera

Klient ma wtedy pewność, że jego fotowoltaika bardzo dobrze działa. Otrzymuje on także gwarancję na elementy instalacji fotowoltaicznej.

Jeżeli chcesz mieć dobrze zaprojektowaną, wykonaną i działającą instalację fotowoltaiczną, skontaktuj się z nami