You need to enable JavaScript to run this app. Fotowoltaika dla przemysłu. Instalacja w zakładach JARO SA | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator
Fotowoltaika 49,395 kWp dla kopalni surowców ilastych

Fotowoltaika dla przemysłu. Instalacja w zakładach JARO SA

Właściciele firm często zastanawiają się, czy fotowoltaika dla przemysłu jest opłacalna i czy proces wdrożenia nie odbije się niekorzystnie na bieżącym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Obawiają się, że realizacja inwestycji będzie angażowała ich czas i zasoby osobowe a podłączenie instalacji będzie wiązało się z wstrzymaniem linii produkcyjnej. Na przykładzie kopalni i zakładu kruszywa JARO S.A. wyjaśnimy, czy te obawy są zasadne i wskażemy korzyści z decyzji wdrożenia własnego źródła energii. Wyliczymy też po ilu latach zwróci się instalacja fotowoltaiczna.  

KLIENT: JARO SA jest jedynym w Polsce dostawcą niskoglinowych, glinokrzemianowych surowców ogniotrwałych o wysokich parametrach jakościowych i użytkowych. Do spółki należy kopalnia odkrywkowa glin ogniotrwałych „Stanisław” oraz zakład przetwórczy surowców mineralnych wyposażony m.in. w piece obrotowe, kruszarki, młyny, suszarnie i przesiewacze.

Jak projektowana jest instalacja fotowoltaiczna dla kopalni? 

Projekt fotowoltaiki dla zakładu przemysłowego zaczyna się od wizji lokalnej i audytu energetycznego. Dla kopalni JARO specjaliści z firmy Ozeus przeprowadzili szczegółową analizę dobowej i rocznej charakterystyki zużycia prądu. Na tej podstawie zaproponowali budowę instalacji fotowoltaicznej  na dachu jednego z zakładów przetwórczych kruszywa. Większość prac związanych z przetwórstwem kruszywa wykonywanych w wybranym zakładzie odbywa się w okresie poza zimowym, który naturalnie pokrywa się z wysoką produktywnością instalacji fotowoltaicznej.

Inwestor zdecydował się na pilotażowe wdrożenie instalacji o mocy 50 kWp, która nie wymaga pozwolenia na budowę. 

Firma Ozeus zaprojektowała instalację w systemie bezinwazyjnej konstrukcji balastowej: 

  • panele LONGI Solar, monokrystaliczne o mocy jednostkowej 445 Wp, 111 sztuk
  • 230 m2 powierzchni generatora nachylonej pod kątem 14 stopni w kierunku południowych
  • inwertery trójfazowe Fronius
  • monitoring instalacji w systemie Fronius SolarWeb

Uzysk roczny wykonanej instalacji to 1 090 kWh/kWp.

W jaki sposób zbudować fotowoltaikę dla przemysłu? 

Budowa instalacji fotowoltaicznej w działającej kopalni jest wyzwaniem logistycznym i technicznym. Warunkiem montażu instalacji dla spółki JARO było zachowanie zasad bezpieczeństwa pracy kopalni, oraz dostosowanie się do ciągłości funkcjonowania linii produkcyjnej. Harmonogram prac został szczegółowo zaplanowany.

– Zarząd spółki JARO przywiązuje dużą wagę do jakości wykonywanych prac. Właśnie z tego powodu warunkiem rozpoczęcia naszej współpracy był certyfikat Sprawdzonego Partnera w Biznesie. Przedstawiliśmy inwestorowi certyfikat funduszu leasingowego – informuje Arkadiusz Wądrzyk, prezes firmy Ozeus. 

Wykonawca przygotował szczegółową dokumentację techniczną i wykonawczą. Na jej podstawie wdrożenie instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kWp wykonano w 5 dni. 

WYCEŃ SWOJĄ FOTOWOLTAIKĘ: Skontaktuj się z doradcą firmy Ozeus

Fotowoltaika dla przemysłu w kopalni JARO SA w Jaroszowie na Dolnym Śląsku
Fotowoltaika dla przemysłu w kopalni JARO SA w Jaroszowie na Dolnym Śląsku

Kiedy opłaca się fotowoltaika dla przemysłu i innych firm?  

Wysoka autokonsumpcja, czyli bieżące zużycie energii produkowanej z paneli fotowoltaicznych, bez oddawania znacznych nadwyżek energii do sieci operatora, oraz dostępny status prosumenta  znacznie przyspieszają tempo zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę.

Od 1 stycznia firmy płacą dodatkowe kwoty za zużywany prąd, czyli tak zwaną opłatę mocową. Jest ona naliczana do opłat za energię pobieraną w godzinach od 7.00 do 22.00 w dni robocze. W niektórych firmach koszty energii poszły od nowego roku znacząco w górę. Jak przewidują specjaliści, do Skarbu Państwa wpłynie z opłaty mocowej około 5,6 mld złotych. W praktyce oznacz to, że 80% tej kwoty, czyli około 4,5 mld zł zapłacą zakłady przemysłowe. 

Ile kosztuje fotowoltaika? I czy opłaca się instalacja fotowoltaiczna dla przemysłu? Zdecydowanie tak! Firmy, które mają własne instalacje fotowoltaiczne osiągają corocznie coraz wyższe oszczędności.  

– Po zamontowaniu paneli jesteśmy energetycznie samowystarczalni. W naszej firmie nie występują również nadwyżki energii, a wytwarzany prąd zużywamy na własne potrzeby. Jest to bardzo korzystne w ekonomicznego punktu widzenia. Bieżąca konsumpcja prądu bardziej się opłaca niż oddawanie energii do systemu operatora – informuje Leszek Rejniak, Prezes Zarządu JARO S.A.  

Po ilu latach zwróci się fotowoltaika dla przemysłu (kopalni)? 

Odpowiedź na to pytanie daje analiza potrzeb energetycznych i kosztów instalacji fotowoltaicznej. Na przykładzie spółki JARO pokażemy, jak zwraca się inwestycja w fotowoltaikę.

Przyjrzyjmy się poniższym danym liczbowym. Sprawdźmy, jakie oszczędności przynosi fotowoltaika w przypadku spółki JARO: 

  • 25 000 zł – obniżenie rocznych rachunków za prąd
  • 4 100 zł – uniknięcie rocznych opłat mocowych
  • dodatkowe korzyści w rozliczeniu podatku

W skali 25 lat instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kWp przyniesie zyski minimum 730 000 zł. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na zakup instalacji w formie leasingu mogą liczyć na opłatę rat leasingowych z samych oszczędności z opłat za energię.

Jeżeli chcesz, by Twoja firma nie ponosiła kosztów opłaty mocowej, skontaktuj się z firmą Ozeus. Nasi specjaliści przygotują analizę opłacalności montażu instalacji fotowoltaicznej.