You need to enable JavaScript to run this app. Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej. Jak wygląda? | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator
Jak wygląda użytkowanie instalacji fotowoltaicznej?

Jak wygląda użytkowanie instalacji fotowoltaicznej?

Montaż fotowoltaiki to pierwszy krok do produkcji prądu na własny użytek. Kolejny etap to właściwe użytkowanie instalacji fotowoltaicznej. W naszym artykule przedstawiamy podstawowe zasady eksploatacji fotowoltaiki i podpowiadamy jakich błędów unikać. 

Co trzeba wiedzieć o użytkowaniu instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna może bezawaryjnie produkować prąd przez co najmniej 25 lat. Aby cieszyć się z własnej słonecznej elektrowni, trzeba pamiętać o najważniejszych elementach właściwej eksploatacji fotowoltaiki. Oto, na co powinno zwrócić się uwagę przy użytkowaniu instalacji fotowoltaicznej:

Zadbaj o właściwy montaż

Odpowiednio wykonany montaż przez autoryzowaną ekipę jest pierwszym krokiem do właściwej eksploatacji fotowoltaiki w przyszłości. Źle zaprojektowana i źle wykonana instalacja będzie miała niższą efektywność. Oznacza to mniejszą produkcję prądu. Niewłaściwie zamontowane panele mogą stwarzać realne niebezpieczeństwo, w tym pożarowe.

Czym grozi niechlujna ekipa montażowa i jak wpływa na użytkowanie instalacji fotowoltaicznej po wdrożeniu? Przede wszystkim panele mogą być źle transportowane, co oznacza, że uszkodzone przyjeżdżają na miejsce montażu. Zdarza się, że niefrasobliwi monterzy chodzą po panelach, co skutkuje ich pękaniem. W opowieściach inwestorów można usłyszeć o uszkodzonych ramach, wadliwym łączeniu, nieodpowiednio poprowadzonych kablach czy nawet porysowanych szybach paneli. Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ suma tych wszystkich zaniedbań to zdecydowanie niższa sprawność instalacji. A nawet całkowity brak pracy paneli.

WAŻNE: Montaż powinna przeprowadzić wykwalifikowana ekipa montażystów. 

Sprawdź jakość paneli fotowoltaicznych

Na rynku jest kilku producentów systemów fotowoltaicznych. Doświadczony projektant sprawdzi planowane miejsce montażu i przeprowadzi audyt energetyczny. Dzięki temu zaproponuje optymalną wielkość i rodzaj instalacji fotowoltaicznej. Pamiętajmy, że dobrej jakości komponenty planowanej instalacji wpływają na jej wydajność i bezawaryjność.

WAŻNE: Najniższa cena paneli nie jest wyznacznikiem opłacalności. 

Nie przerabiaj instalacji fotowoltaicznej na własną rękę

Po zamontowaniu instalacji, niektórzy inwestorzy próbują samodzielnie zmieniać jej parametry. Takie postępowanie jest niebezpieczne i grozi porażeniem prądem. Niszczy panele i w efekcie może doprowadzić do przerwania pracy instalacji. Dlatego nie zaleca się prób rozmontowywania paneli solarnych na własną rękę czy ściągania tabliczek znamionowych. Absolutnie zakazane jest malowanie czy też zaklejanie paneli. Na forach internetowych można znaleźć relacje o próbach sklejania uszkodzonego panelu czy malowania ich powierzchni. To pomysły dziwaczne i niebezpieczne. Podobnie jak próby zwiększenia efektywności instalacji przy użyciu lustra lub odblaskowej folii. Są to rzadkie praktyki, ale ekipy serwisowe spotkały się z takimi przypadkami.

WAŻNE: Nie warto samodzielnie modyfikować systemu instalacji fotowoltaicznej.

Przeczytaj instrukcję obsługi swojej instalacji fotowoltaicznej 

Firma montująca system fotowoltaiczny przekazuje użytkownikowi dokumentację powykonawczą oraz instrukcję obsługi. To dokument opisujący parametry urządzeń oraz zasadę ich działania. Można zadać pytanie, w jakim stopniu instrukcja obsługi wpływa na eksploatację fotowoltaiki? Na co dzień użytkownik może o tym dokumencie zapomnieć. Warto jednak o nim pamiętać w przypadku zmiany parametrów pracy instalacji. Kontaktujemy się wtedy z serwisem firmy instalatorskiej. Znając instrukcję, możemy szybciej wyjaśnić, co niepokoi nas w pracy naszych paneli. Każda instalacja fotowoltaiczna pracuje automatycznie, ale dobrze wiedzieć jakiego rodzaju panele i inwerter posiadamy.

Ważne: zapoznamy się z instrukcją działania, po to aby użytkowanie instalacji fotowoltaicznej nie dostarczało nam problemów.

Konserwuj instalację fotowoltaiczną

Konserwacja fotowoltaiki to jeden z najważniejszych elementów eksploatacji instalacji fotowoltaicznej. Oto co musimy sprawdzić:

  • zużycie i korozja metalowych elementów montażowych – Wówczas konieczna jest ich wymiana.
  • zacienienie instalacji przez rosnące drzewa – W tym przypadku należy podjąć decyzję o przycięciu drzew
  • uszkodzone panele fotowoltaiczne – Jeśli dojdzie do uszkodzenia fotowoltaiki, konieczna będzie wymiana paneli na ten sam typ.

Wszystkie prace konserwacyjne może wykonywać osoba po odpowiednim przeszkoleniu. Pamięta ona o zabezpieczeniu się przed porażeniem prądem. Stosuje osobistą ochronę i odpowiednio izolowane narzędzia. Kiedy świeci słońce, panele wytwarzają wysokie napięcie. Dlatego uprawniony serwisant przysłoni je nieprzepuszczającym światła materiałem. Bezpieczeństwo jest najważniejsze w przypadku każdej ingerencji w system fotowoltaiczny. Nie zapominajmy, że instalacja fotowoltaiczna to elektrownia.

WAŻNE: Konserwację instalacji fotowoltaicznej wykonują wyłącznie uprawnione osoby.

SZYBKA WYCENA FOTOWOLTAIKI: Napisz do nas przez formularz kontaktowy

Czyść instalację fotowoltaiczną

Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga codziennej obsługi. Bezszelestnie przetwarza słoneczne światło w prąd. Czy dla dobrego użytkowania fotowoltaiki konieczne jest jej czyszczenie? Oczywiście! Panele myjemy, kiedy są brudne.   

Brud i kurz w zagłębieniach paneli fotowoltaicznych sprawiają, że instalacja jest mniej wydajna. Zalecamy delikatne czyszczenie przy użyciu miękkiego materiału. Wystarczy niewielka ilość zwykłej wody. Jeżeli brudu jest dużo, można użyć odrobiny łagodnego płynu do mycia. Panel ma szklaną lub poliwęglanową powłokę. Jego mycie można porównać do drogocennego lustra. Nie chcemy go porysować. Ma być czyste i błyszczeć. Dokładnie tak samo czyścimy panele fotowoltaiczne. 

Lepszej jakości panele są pokryte powłoką antyrefleksyjną. Skupiają one więcej światła i produkują więcej prądu od paneli standardowych. Dlatego powłoki nie wolno uszkodzić podczas czyszczenia. W praktyce oznacza to zakaz używania myjek ciśnieniowych, pary i aktywnych środków chemicznych. Panele czyścimy, kiedy są chłodne. Najlepsza pora to wczesne godziny poranne. Paneli nie myjemy w środku dnia, kiedy są rozgrzane od słońca. 

Zalegający na fotowoltaice śnieg ściągamy w ostateczności. Śnieżne zimy zdarzają się w Polsce rzadko. Dlatego zalegający śnieg nie ma większego wpływu na pracę instalacji. Jednak w regionach podgórskich czy w części wschodniej kraju śnieg może mieć wpływ na efektywność paneli. Powstaje pytanie, czy zawsze trzeba ściągać go z instalacji? Mokry czy zamarznięty śnieg ma grudkowatą strukturę. Próba usunięcia go z paneli może zarysować ich powierzchnię. Dlatego z instalacji można zmieść wyłącznie lekki suchy śnieg. Używamy do tego delikatnej szczotki. Taki zabieg poprawi parametry pracy instalacji. Jednak najważniejsze zalecenie brzmi: zostaw śnieg na panelach. Będą przez kilka dni w roku mniej wydajnie pracować, ale nie zostaną uszkodzone podczas nieostrożnego zeskrobywania lodu. 

SZYBKI KONTAKT Z OZEUS: Wyceń swoją instalację fotowoltaiczną

Instalacja fotowoltaiczna na dachu

Jak serwisowanie wpływa na użytkowanie instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd bezobsługowo. Każdy użytkownik może na bieżąco monitorować działanie paneli przy użyciu aplikacji. Instalacja wymaga jednak okresowego specjalistycznego przeglądu i sprawdzenia parametrów pracy.

Kiedy wskazany jest serwis fotowoltaiki?  

Serwis fotowoltaiki jest potrzebny w dwóch przypadkach: 

  • nieprawidłowa praca instalacji – mamy wyższe rachunki za prąd, widzimy uszkodzenie paneli, obserwujemy spadek efektywności instalacji
  • przewidziany przepisami przegląd pracy instalacji   

Kiedy firma Ozeus wykonuje przeglądy gwarancyjne instalacji fotowoltaicznej?  

Przestrzeganie okresowego terminu przeglądu pracy paneli jest warunkiem gwarancji ze strony firmy Ozeus. Podczas tych bezpłatnych przeglądów specjaliści z Ozeus sprawdzają szczegółowo wszystkie parametry fotowoltaiki. Wizyty serwisantów odbywaj się pod koniec zimy, przed okresem największej wydajności instalacji.

Pamiętajmy, że firma Ozeus monitoruje na co dzień online działanie wszystkich wykonanych przez siebie instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu może szybko reagować na wszelkie wahnięcia funkcjonowania falownika 

Jak często trzeba serwisować fotowoltaikę? 

Jak już wspominaliśmy, fotowoltaika to niemal bezobsługowa elektrownia słoneczna. Instalacje przeglądamy w przypadku jej wadliwej pracy lub wymaganego prawem serwisu. Oto, jak należy serwisować fotowoltaikę:

  • co 5 lat – Przepisy nakazują sprawdzenie instalacji fotowoltaicznej co 5 lat przez uprawnioną osobę. Wykonywany jest wtedy pomiar kontrolny. Dokładnie sprawdzana jest praca falownika oraz wszystkie zabezpieczenia. 
  • co 1 rok – Przynajmniej raz na rok warto samodzielnie obejrzeć całą instalację. Wystarczy sprawdzić, czy wszystkie elementy montażowe są na swoim miejscu. Można obejrzeć panele pod kątem ewentualnych uszkodzeń oraz skontrolować pracę falownika. 
  • co 3 miesiące – Raz na kwartał można wykonać analizę wszystkich parametrów zamontowanej fotowoltaiki oraz sprawdzić stan czystości paneli. 

Monitoring zdalny podczas eksploatacji fotowoltaiki

Firma Ozeus montuje w instalacjach fotowoltaicznych falowniki firmy Fronius. Po podłączeniu fotowoltaiki do sieci użytkownik może monitorować jej pracę przy pomocy aplikacji Solar.web.  

Aplikacja pokazuje bieżącą moc paneli i dzienny bilans energetyczny oraz podlicza zysk finansowy. Oprogramowanie pozwala w prosty sposób sprawdzić, ile zarobiliśmy dzięki naszej instalacji w ciągu miesiąca i od czasu jej uruchomienia. Najważniejszą funkcją aplikacji są zdalne raporty pracy falownika. Nowoczesna technologia pozwala także na zdalne korekty pracy instalacji.  

Podsumowanie. Na co zwrócić uwagę podczas eksploatacji instalacji fotowoltaicznej? 

Zadaniem instalacji fotowoltaicznej jest produkcja prądu. Aby cieszyć się z finansowych zysków, musimy pamiętać o właściwej eksploatacji fotowoltaiki. Wystarczy przestrzegać zalecanych przez producentów okresowych przeglądów i monitorować codzienną pracę paneli przy użyciu aplikacji.

Instalacja powinna pracować bezawaryjnie przez co najmniej 25 lat na poziomie około 95% efektywności.  

Potrzebujesz więcej wiedzy o instalacji fotowoltaiki i użytkowaniu instalacji fotowoltaicznej? Napisz na sales@ozeus.pl, zadzwoń +48 (71) 347 73 30 lub skorzystaj z bezpiecznego formularza kontaktowego w zakładce KONTAKT.