You need to enable JavaScript to run this app. Fotowoltaika dla szpitala we Wrocławiu. Jest pilotażowa instalacja | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator
Fotowoltaika 35,91 kWp dla szpitala we Wrocławiu

Fotowoltaika dla szpitala, czyli pilotażowa instalacja we Wrocławiu

Koszty działania każdego szpitala są ogromne, dlatego placówki medyczne szukają realnych oszczędności, przede wszystkim w obszarze zużycia energii. Czy rachunki za prąd mogą być niższe dzięki działaniu fotowoltaiki dla szpitala? Sprawdzimy to na przykładzie 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu. Uruchomiono tam pilotażową instalację fotowoltaiczną firmy Ozeus z grupy Magit.

Czy koszty działalności szpitali rosną?

Od szpitala oczekujemy profesjonalnego, skutecznego i szybkiego leczenia. Równocześnie nieustannie rosną ceny sprzętu medycznego, utylizacji odpadów medycznych czy kosztów mediów. W szpitalu musi także działać cała infrastruktura techniczna. Codziennie funkcjonowanie placówki medycznej wymaga dużych ilości energii elektrycznej. Tymczasem rachunki za prąd są coraz wyższe. Według prognozy Instytutu Energii Odnawialnej, ceny w ciągu najbliższych 10 lat wzrosną o około 20% w porównaniu do cen z 2020 roku. Dlatego już dzisiaj zarządcy placówek leczniczych poszukują możliwości obniżenia kosztów energii.

Fotowoltaika dla szpitala, czyli pilotażowa instalacja we Wrocławiu

Poszukujemy rozwiązań, które zmniejszą pozamedyczne koszty naszej działalności. Energia elektryczna to istotna pozycja w naszym budżecie. Dążymy do tego, aby jak najwięcej pieniędzy szpital mógł przeznaczyć na leczenie pacjentów informuje ppłk mgr inż. Mariusz Piwowarczyk, Szef Logistyki 4WSK.

Placówki medyczne chcą być przygotowane na spodziewane kolejne podwyżki cen. Opłacalną opcją jest produkcja energii we własnej elektrowni, czyli instalacji fotowoltaicznej dla szpitala.

Czy fotowoltaika dla szpitala jest opłacalna?

Na to pytanie odpowiemy na konkretnym przykładzie 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu. Ta jedna z największych placówek leczniczych w Polsce zdecydowała się na uruchomienie pilotażowej fotowoltaiki dla szpitala Ozeus. Obecnie szpital testuje pracę instalacji fotowoltaicznej w codziennej działalności leczniczej placówki. Pierwsze efekty już widać. Przede wszystkim fotowoltaika osiągnęła przewidywaną efektywność na poziomie 96%. Przynosi też wymierne korzyści finansowe.

Zacznijmy od parametrów potrzeb energetycznych 4.WSK we Wrocławiu:

  • 5 500 MWh/ rok – wartość zużywanej mocy w ciągu jednego roku
  • 1,5 mln zł – koszt energii elektrycznej w ciągu roku

Firma Ozeus wykonała szczegółowy audyt energetyczny dla szpitala we Wrocławiu. Na jego podstawie wybudowano pilotażową fotowoltaikę. Moc instalacji wyniosła 35.91 kWp:

  • 114 paneli monokrystalicznych Jinko Solar
  • 193,8 m2 – łączna powierzchnia pilotażowej instalacji fotowoltaicznej
  • nachylenie w kierunku południowym pod kątem 14 stopni
  • 37 MWh/ rok – przewidywana produkcja energii

SZYBKI KONTAKT Z NASZYM EKSPERTEM: Wyceń fotowoltaikę już teraz

Jak postawić fotowoltaikę dla szpitala?

Każda instalacja fotowoltaiczna jest szczegółowo projektowana. Inżynierowie z firmy Ozeus sprawdzają wszystkie parametry lokalizacji, warunki techniczne dachu budynku i poprowadzenia okablowania. Dokładnie tak samo projektowana jest instalacja fotowoltaiczna dla szpitala. W przypadku 4WSK projektanci firmy Ozeus nie mogli ingerować w konstrukcję i poszycie dachu. Istotnym warunkiem było odpowiednie zaprojektowanie konstrukcji wsporczej dla paneli fotowoltaicznych:

  • bez ingerencji w konstrukcję dachu
  • bez ingerencji w poszycie dachu

Bezinwazyjna balastowa konstrukcja zastosowana przez firmę Ozeus sprawdziła się doskonale. Co ważne, montaż instalacji fotowoltaicznej wykonano bez zakłócania bieżącej pracy i funkcjonowania szpitala.

Fotowoltaika dla szpitalu. Czy moc instalacji to dodatkowe oszczędności energii dla placówki medycznej?

Wydatki na opłacenie energii elektrycznej w szpitalu są ogromne. Dlatego Firma Ozeus zaprojektowała i wykonała instalację fotowoltaiczną. Pomogła również szpitalowi w uzyskaniu zwolnienia z podatku od nieruchomości i sfinansowania tej inwestycji. Pierwsza instalacja fotowoltaiczna w 4WSK, zrealizowana przez firmę Ozeus, ma charakter pilotażowy. Ma ona pokazać, jak w rzeczywistości sprawdzają się prognozy dotyczące oszczędności generowanych przez taką instalację. Dlatego dzisiaj istotna jest efektowność i sprawne działanie fotowoltaiki. 

Warto podkreślić, że koszty tej inwestycji zwrócą się szybko dzięki trzem czynnikom:

  • zmniejszenie opłat za energię elektryczną
  • zwolnienie z części podatku od nieruchomości we Wrocławiu
  • amortyzacja

Jeżeli będą dostępne kolejne programy przewidujące dofinansowanie takich instalacji, 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką we Wrocławiu przystąpi do rozbudowy i zwiększenia mocy własnej słonecznej elektrowni.

Potrzebujesz fotowoltaiki dla szpitala lub innej placówki medycznej? Skontaktuj się z nami!

Napisz na sales@ozeus.pl, zadzwoń +48 (71) 347 73 30 lub skorzystaj z bezpiecznego formularza kontaktowego w zakładce KONTAKT.