You need to enable JavaScript to run this app. Leasing paneli fotowoltaicznych dla firm | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator

Leasing paneli fotowoltaicznych dla firm

Rachunki za prąd w firmach produkcyjnych stanowią jeden ze znaczących kosztów związanych z działaniem firmy. Zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie a coraz wyższe ceny prądu spędzają sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Patrząc na prognozy wzrostu cen energii w kolejnych latach coraz więcej firm rozważa inwestycje w odnawialne źródła energii. Szukając oszczędności najprostszym rozwiązaniem dla biznesu może okazać się zakup instalacji fotowoltaicznej.

Choć koszty instalacji to niemały wydatek dla przedsiębiorców to warto się na niego zdecydować gdyż jest to inwestycja na lata. Odpowiednio dopasowana instalacja PV może obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%. Zmniejszenie rachunków zauważalne jest już od pierwszych miesięcy użytkowania.

Nawet jeśli przedsiębiorca nie przewidział wcześniej takiego rozwiązania i nie posiada na koncie odpowiedniej ilości gotówki to nadal może rozważyć taki rodzaj inwestycji korzystając z coraz szerszej oferty banków i firm leasingowych, które proponują zakup paneli w leasingu bądź wzięcie pożyczki leasingowej.

Pośród wielu finansowych korzyści takich rozwiązań nie można pominąć ważnego czynnika jakim jest wykorzystanie ekologicznej energii. Odpowiedzialność środowiskowa to ważny czynnik w wielu przedsiębiorstwach, dlatego coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii ze względów etycznych bądź marketingowych. Dla podmiotów, które zainwestują w energię słoneczną przewidziane są korzyści podatkowe.

Warunki finansowania

Jeżeli mowa o zewnętrznych źródłach finansowania fotowoltaiki to do wyboru mamy trzy opcje:

  • leasing operacyjny,
  • leasing finansowy
  • pożyczka leasingowa.

Wybór formy finansowania możemy dopasować do swoich potrzeb jednak zanim podejmiemy decyzję warto dowiedzieć się która forma finansowania będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszej firmy i przyniesie nam najwięcej korzyści.

W leasingu operacyjnym udział (opłata wstępna) wynosi od 10- 45% inwestycji. Niewątpliwym plusem tego rodzaju leasingu jest najdłuższy czas trwania umowy, który może wynosić do 96 miesięcy. W tym przypadku instalacja fotowoltaiczna pozostaje własnością leasingodawcy do momentu spłacenia ostatniej raty i wykupu przedmiotu leasingu natomiast opłatę wstępną, prowizję oraz koszty związane z urządzeniem można zaksięgować jako koszt uzyskania przychodu.

W przypadku instalacji fotowoltaicznej ta forma leasingu jest najbardziej popularna wśród firm, dzięki atrakcyjnym finansowo kosztom leasingu oraz możliwości wrzucenia rat leasingu i opłaty wstępnej w koszty uzyskania przychodu.

Jeśli chodzi o leasing finansowy to procedura wygląda podobnie jak w przypadku leasingu operacyjnego z tym, że przedmiot leasingu stanowi własność leasingobiorcy, który może dokonywać odpisów amortyzacyjnych. W tej opcji możliwy jest minimalny wkład własny w wysokości 10% wartości instalacji. Leasingobiorca wpłaca również całość podatku VAT z faktury od wartości zakupionej instalacji przy pierwszej racie i ma możliwość jednorazowego zwrotu podatku VAT w Urzędzie Skarbowym. Właścicielem modułów pv jest tu leasingobiorca i może on dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

W przypadku pożyczki leasingowej na finansowanie urządzeń fotowoltaicznych, to zasady jej działania zbliżone są do zwykłego kredytu bankowego, z ta różnicą, że może ją zaoferować jedynie firma leasingowa, a formalności podlegają procedurze uproszczonej bez konieczności dostarczania dokumentów finansowych, czyli inaczej niż w przypadku kredytu bankowego. Podobnie jak w leasingu finansowym przedmiot leasingu także stanowi własność leasingobiorcy. Jej warunki uzależnione są jedynie od pożyczkobiorcy.

Planując podjęcie zobowiązania finansowego warto też zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku wyboru leasingu nie obniża on zdolności kredytowej przedsiębiorstwa w przeciwieństwie do pożyczki, która ma na nią wpływ.

Leasing fotowoltaiki – czy warto?

Minimum formalności i uproszczona procedura zachęcają coraz więcej firm do korzystania z leasingu paneli fotowoltaicznych a szeroka oferta pozwala dobrać odpowiednie rozwiązane dopasowane do swoich potrzeb.

Bez względu na rodzaj finansowania instalacji pv, który wybierzemy warto wesprzeć się zewnętrznym finansowaniem, ponieważ na starcie nie potrzebujemy inwestować dużej gotówki. Raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu a po zakończeniu umowy leasingowej bądź spłacie pożyczki przez kolejne lata można sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd i cieszyć się z generowanych oszczędności.