
AgroEnergia 2021 i fotowoltaika dla rolników
AgroEnergia 2021 to program dofinansowań instalacji OZE dla rolników, z którego mogą korzystać właściciele gospodarstw rolnych. Program kierowany jest do osób, które w 2021 roku chcą zainwestować we własne źródło energii, tj. fotowoltaika, pompa ciepła czy elektrownia wiatrowa. Rozpoczęcie naboru wniosków planowane jest już w czerwcu.
AgroEnergia – cel programu
Najważniejszym celem programu jest zapewnienie wsparcia finansowego rolnikom, którzy zdecydują się na zainwestowanie w odnawialne źródła energii. Więcej OZE w gospodarstwach rolnych ma zmniejszyć niekorzystny wpływ rolnictwa na środowisko.
Według autorów programu, dotacje udzielone rolnikom w perspektywie długoterminowej poprawią jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy Polski. Gospodarstwa rolne z kolei będą mogły osiągnąć większą efektywność energetyczną. Przy rosnących cenach energii rolnicy odczują zmniejszenie rachunków za prąd.
Dla kogo program AgroEnergia 2021?
Kto może liczyć na tańsze OZE dla rolników? Dofinansowanie w 2021 roku mogą otrzymać rolnicy indywidualni (osoby fizyczne), którzy są właścicielami lub dzierżawią grunty rolne o powierzchni od 1 do 300 hektarów. Dodatkowym warunkiem, jaki trzeba spełnić to dysponowanie tymi gruntami od przynajmniej jednego roku. Ta sama zasada dotyczy osób prawnych, które prowadzą działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych.
Na co dofinansowanie w ramach programu AgroEnergia?
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że przedsiębiorcy rolni mogą ubiegać się o dofinansowania na odnawialne źródła energii, których moc wynosi od 10 do 50 kWp. Jaki rodzaj instalacji ma być dotowany? Autorzy programu wymieniają następujące źródła energii:
- instalacje fotowoltaiczne
- instalacje wiatrowe
- pompy ciepła
- instalacje hybrydowe, które łączą fotowoltaikę dla rolników, elektrownię wiatrową i pompę ciepła w jeden zależny od siebie układ ( w tym wypadku cała instalacja może przekraczać moc 50 kWp.)
AgroEnergia 2021 – Nabór wniosków
Kiedy rolnicy będą mieli możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach programu AgroEnergia? Jak zaznacza NFOŚiGW, nabór wniosków ma wystartować w czerwcu 2021 roku. Cały proces ma zakończyć się w 3 kwartale 2021 roku, zatem warto przygotować się do tego przedsięwzięcia już teraz. Jednostkami, w których będzie można złożyć wniosek, będą oddziały Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Właściciele lub dzierżawcy gruntów rolnych, który chcą się ubiegać o dotację w ramach programu AgroEnergia powinni pamiętać, że złożenie wniosku to pierwszy krok do uzyskania dofinansowania, np. na fotowoltaikę dla rolników. Drugim krokiem jest montaż fotowoltaiki lub innej instalacji OZE. Oznacza to, że program będzie dotyczył tylko nowych instalacji. Rolnicy nie będą mogli otrzymać zatem dotacji np. na fotowoltaikę zamontowaną w zeszłym roku. Warto pamiętać, że rolnicy nie będą mogli korzystać jednocześnie z dodatkowych dofinansowań, np. dotacji z programu Mój Prąd. Dofinansowanie z programu AgroEnergia będzie można połączyć z ulgą termomodernizacyjną, ale w takiej sytuacji odliczenie od podatku ulegnie pomniejszeniu o kwotę uzyskaną z dotacji.
AgroEnergia – wysokość dofinansowań fotowoltaiki
W projekcie założono różne kwoty dofinansowań fotowoltaiki:
- dotacja do 20% poniesionych kosztów dla instalacji o mocy od 10 do 30 kW (maksymalnie 15 000 złotych)
- dotacja do 13% poniesionych kosztów dla instalacji o mocy od 30 kW do 50 kW (maksymalnie 20 000 złotych)
W przypadku instalacji hybrydowych rolnicy będą mogli liczyć na dodatkowe 10 000 złotych.
Dotacje na fotowoltaikę i inne odnawialne źródła energii będą miały charakter bezzwrotny lub zwrotny. Łączna pula środków, jakie przewidziano do wykorzystania w ramach programu, to 200 milionów złotych.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę dla rolników? Skontaktuj się z doradcami Ozeus – KONTAKT.