You need to enable JavaScript to run this app. Dofinansowanie do fotowoltaiki 2021. Sprawdź listę możliwości | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator
Dofinansowanie do fotowoltaiki 2021. Sprawdź listę możliwości!

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2021. Sprawdź listę możliwości!

Instalacje fotowoltaiczne to inwestycje, na które można pozyskać dofinansowanie. Inwestor płaci mniej i wydatki na fotowoltaikę szybciej się zwracają. Właśnie dlatego warto wiedzieć, które programy są nadal dostępne i na jakie dofinansowanie do fotowoltaiki można liczyć w 2021 roku.

Odnawialne źródła energii wytwarzają na razie niewielką część potrzebnej w Polsce mocy. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, udział OZE w bilansie energetycznym musi być w przyszłości większy, dlatego są finansowe zachęty do montażu instalacji fotowoltaicznych.

Fotowoltaika – Dofinansowanie krok po kroku

Inwestycja w fotowoltaikę to wydatek co najmniej 20 tys. złotych. Te koszty można zmniejszyć dzięki programom dofinansowania paneli fotowoltaicznych. W naszym artykule przedstawimy te możliwości. W firmie Ozeus korzystamy z różnych programów finansowania i budujemy dla klientów wydajne instalacje fotowoltaiczne.

Specjaliści z firmy Ozeus pomagają znaleźć dofinansowanie do fotowoltaiki 2021:

  • wyjaśniają inwestorom zasady finansowania instalacji fotowoltaicznych
  • sprawdzają aktualne programy dotacji fotowoltaiki
  • sprawdzają wszystkie wymogi prawne w różnych rodzajach dotacji
  • pomagają przygotować kompletne wnioski na dofinansowanie fotowoltaiki.

Ozeus prowadzi całą dokumentację klienta, który stara się o dofinansowanie. Właściciel firmy składa tylko podpisy pod wnioskiem o dotację. Inwestorzy indywidualni muszą samodzielnie złożyć elektroniczny wiosek o dotację Mój Prąd. Specjaliści z Ozeus przygotowują szczegółową instrukcję, jak ten wniosek wypełnić oraz pomagają uzupełnić wymagane dane.

SKONTAKTUJ SIĘ Z EKSPERTEM OZEUS: Wyceń swoją fotowoltaikę

Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki w 2021 roku?

W 2021 roku można uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki dzięki programom rządowym i regionalnym. Niektóre programy oferują także nisko oprocentowane pożyczki na fotowoltaikę. Przedstawimy aktualny stan podstawowych możliwości dofinansowania instalacji fotowoltaicznej.

Program Mój Prąd

Najpopularniejszą formą dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej montowanej przez indywidualnego użytkownika jest program Mój Prąd. Program wystartował w połowie 2019 roku. Inwestor, który wybudował i włączył instalację, otrzymywał zwrot 5 000 zł. W ciągu dwóch dotychczasowych edycji skorzystało z niego niemal 460 tysięcy użytkowników. Łącznie na program Mój Prąd wyłożono 1 mld 100 mln złotych. Obecnie na zwrot pieniędzy czekają osoby, które złożyły wniosek do 6 grudnia 2020 roku.

Czy w 2021 roku program Mój Prąd będzie kontynuowany? Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE i wiceminister klimatu potwierdził, że program Mój Prąd będzie kontynuowany. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska informuje na swojej stronie internetowej, że nabory są planowane. Podana jest tutaj data 1 lipca 2021 roku, jednak nie ma na razie żadnych szczegółów finansowych. Konkretne informacje będą znane najpóźniej na przełomie maja i czerwca. Wtedy rząd ma przedstawić budżet trzeciej edycji Mój Prąd 3.0.

To ważna deklaracja dla tysięcy osób, które chcą postawić instalację fotowoltaiczną. Program opiera się na prostej zasadzie – najpierw zbuduj fotowoltaikę, a później złóż wniosek o zwrot części poniesionych kosztów. Włąśnie dlatego warto już teraz zaplanować budowę instalacji. Specjaliści z firmy Ozeus bezpłatnie doradzą, jaka wielkość fotowoltaiki jest optymalna. Sprawdzą możliwości montażu i przygotują harmonogram wykonania z kosztorysem. Po wybudowaniu będzie można skorzystać z trzeciej edycji programu Mój Prąd.

Ulga termomodernizacyjna i fotowoltaika

Kolejną możliwość znacznego obniżenia kosztów instalacji fotowoltaicznej jest ulga termomodernizacyjna. Dofinansowanie to przysługuje właścicielom domów jednorodzinnych. 

Jak można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Wystarczy odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym koszt zamontowania instalacji fotowoltaicznej. Jedynym ograniczeniem jest wysokość poniesionych wydatków. Ulga nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych dla jednej osoby dla wszystkich inwestycji termomodernizacyjnych przez nią zrealizowanych. Należą do nich instalacje fotowoltaiczne czy ocieplenie domu. Fotowoltaika postawiona w 2021 roku będzie odliczona od podatku po 1 stycznia 2022 roku. Inwestycja w instalację jest szczególnie opłacalna dla osób, które mają wysokie rachunki za prąd i płacą wysokie podatki. Dzięki uldze termomodernizacyjnej odzyskają dużą część kosztów instalacji fotowoltaicznej.

Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze zakłada wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ogrzewania. Zaliczono do nich instalacje fotowoltaiczne. Program uruchomiono w 2018 roku i jest on zaplanowany do połowy 2027 roku. Nabory prowadzą oddziały Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kto może skorzystać z dofinansowania w programie Czyste Powietrze? Dotację mogą otrzymać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych o dochodzie rocznym do 100 tys. złotych. Maksymalna kwota dotacji za montaż fotowoltaiki w tym programie wynosi 5 000 zł.

WYCEŃ INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ: Wypełnij formularz kontaktowy TERAZ

Wniosek o dofinansowanie do fotowoltaiki

Jakie dofinansowanie fotowoltaiki dla rolników w 2021 roku?

Rolnicy indywidualni mogą mieć fotowoltaikę w niskiej cenie. Wystarczy skorzystać z programów dofinansowania instalacji fotowoltaicznej dla rolników.

Odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego

Rolnicy, którzy wybudowali instalację fotowoltaiczną, mogą jej koszty odpisać od podatku rolnego, jednak tu trzeba spełnić podstawowy warunek posiadania gruntu rolnego. Może to być własność lub dzierżawa.

W jaki sposób rolnik płaci mniej za fotowoltaikę? 25% kosztów postawienia instalacji można odliczyć od podatku rolnego. W 2021 roku podatek od gruntów rolnych wynosi 146,38 złotych za 1 ha. Rolnik posiadający 50 ha zapłaci 7319 zł podatku. Zazwyczaj koszt postawienia instalacji fotowoltaicznej dla gospodarstwa rolnego jest wyższy, dlatego koszty można odliczać przez 15 lat.   

Program Agroenergia — dofinansowanie dla rolników

Program Agroenergia kierowany jest do rolników, którzy planują postawić własne źródło energii. Może to być elektrownia wiatrowa czy instalacja fotowoltaiczna.

Kiedy będzie można skorzystać z dofinansowania fotowoltaiki dla rolników? Nabór wniosków planowany jest na czerwiec 2021 roku. I ma trwać do końca trzeciego kwartału tego roku. Wnioski mają być przyjmowane przez oddziały Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Takie informacje podaje NFOŚiGW.

Jednak jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z programu Agroenergia? Dofinansowanie mogą otrzymać rolnicy indywidualni, którzy posiadają lub dzierżawią od 1 ha do 300 ha gruntu rolnego od co najmniej 1 roku. Program zakłada różną wysokość dofinansowania:

  • do 20% kosztów instalacji o mocy od 10 do 30 kW, maksymalne dofinansowanie 15 000 zł
  • do 13% kosztów instalacji fotowoltaicznej o mocy od 30 kW do 50 kW, maksymalne dofinansowanie może wynieść 20 000 zł

Aby otrzymać dofinansowanie, najpierw trzeba złożyć wniosek do WFOŚiGW, a dopiero później można zacząć montaż instalacji fotowoltaicznej. Kolejnym warunkiem jest data wykonania fotowoltaiki. Dofinansowanie dotyczy wyłącznie nowych instalacji. Nie można otrzymać finansowej pomocy na panele zamontowane kilka lat temu.

Fotowoltaika – dofinansowanie dla firm w 2021 roku

Obecnie 4 GW mocy wytwarzanej w Polsce pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Do 2030 roku ten udział ma wynieść 7 GW, dlatego firmy są stale zachęcane do budowy instalacji fotowoltaicznych, ponieważ uzyskują w ten sposób niezależność energetyczną. Z jakich programów dofinansowania fotowoltaiki mogą korzystać firmy?

Program Energia Plus dla fotowoltaiki

Program wystartował w październiku 2020 roku. Nabór wniosków potrwa do 17 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania środków. Energia Plus to preferencyjne pożyczki dla przedsiębiorców. Mogą otrzymać nawet do 300 mln złotych na 15 lat. Oprocentowanie jest na poziomie nie mniej niż 1,5%, a program przewiduje umorzenie 10% wartości dofinansowania, ale maksymalnie 1 mln złotych. Na pożyczki rząd przeznaczył niemal 1 mld 265 mln złotych. Są również dotacje. W tym przypadku zaplanowano wydać łącznie niemal 50 mln złotych.  

Przedsiębiorca może uzyskać pożyczkę maksymalnie do 85% kosztów instalacji fotowoltaicznej. Natomiast dotacja może pokryć maksymalnie połowę poniesionych kosztów. Aktualne informacje o programie Energia Plus dostępne są na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – TUTAJ.

Gminne programy dla fotowoltaiki

Samorządy mają własne programy wsparcia fotowoltaiki. We Wrocławiu, firmy mogą od 1 marca 2021 roku odliczyć koszty montażu paneli od podatku od nieruchomości. Zwolnienie wynosi do 50% należnego podatku i jest niezwykle opłacalne dla inwestorów. Dzięki zwolnieniu zwrot z budowy instalacji jest bardzo szybki.

Jeżeli chcesz skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki w 2021 roku, skontaktuj się z naszym doradcą inwestycyjnym. Poznaj możliwości dofinansowania instalacji fotowoltaicznej i obniż koszty budowy.

SZYBKI KONTAKT z firmą Ozeus: sales@ozeus.pl | +48 (71) 347 73 30 | +48 531 668 410

Zapraszamy również do pozostawiania swoich danych kontaktowych, korzystając z bezpiecznego formularza w zakładce KONTAKT. Nasz doradca skontaktuje się z Państwem, w celu omówienia możliwości finansowania fotowoltaiki.