You need to enable JavaScript to run this app. Fotowoltaika a odliczenie od podatku. Jak wygląda rozliczenie? | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator

Fotowoltaika a odliczenie od podatku. Jak wygląda rozliczenie?

Każdy podatnik, który rozpoczął budowę fotowoltaiki w danym roku podatkowym, może odliczyć poniesione koszty od deklaracji PIT. Aby to było możliwe, należy pamiętać o kilku najbardziej istotnych zasadach. Poznaj kwestie najbardziej nurtujące prosumentów i istotne informacje prawne dotyczące fotowoltaiki i odliczenia od podatku kosztów jej instalacji.

Fotowoltaika – odliczenie od podatku i ważne informacje

Trend montażu instalacji PV jest niesłabnący od kilku lat. Jeśli zdecydowałeś się na montaż fotowoltaiki, odliczenie od podatku z całą pewnością Cię zainteresuje. Należy wiedzieć, że odliczenie kosztów od podatku to przywilej, z którego mogą skorzystać posiadacze mikroinstalacji fotowoltaicznej. Muszą oni być właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Kolejnym wymogiem jest sposób rozliczenia. Ulga termomodernizacyjna jest przeznaczona dla osób, które rozliczają się skalą podatkową, podatkiem liniowym lub ryczałtem od podatków ewidencjonowanych. Jeśli spełniasz te wymagania, możesz odliczyć fotowoltaikę od podatku.

Ulga termomodernizacyjna – na co można ją przeznaczyć?

Ulga na fotowoltaikę obejmuje wszystkie wydatki poniesione w danym roku podatkowym. Można ją przeznaczyć na usługi termomodernizacyjne, materiały budowlane oraz zakup urządzeń. Jeśli należysz do grona posiadaczy fotowoltaiki, odliczenie od podatku jest możliwe w okresie do 3 lat od pojawienia się pierwszego wydatku. Wymogiem do otrzymania ulgi jest także ukończenie całej inwestycji.

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku w 2022 roku

Maksymalna kwota odliczenia od podatku wynosi 53 000 zł. Określony limit jest związany z wydatkami poniesionymi na wszystkie prace termomodernizacyjne budynku. Fotowoltaika i odliczenie od podatku w 2022 roku przebiega według jasno sprecyzowanych zasad. Aby dokonać prawidłowego rozliczenia, konieczne jest dokumentowanie wszystkich wydatków, w tym paragonów fiskalnych z numerem NIP do 450 zł brutto. Warto wiedzieć, że jeśli podatnik zapłacił kwotę brutto i nie odliczył podatku od dóbr i usług, ulga termomodernizacyjna obejmuje także podatek VAT. W formularzu mogą pojawić się koszty poniesione w roku podatkowym, za który jest składana deklaracja. Pamiętaj, że prawo do ulgi termomodernizacyjnej przysługuje podatnikom przez 6 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym pojawił się pierwszy wydatek. To ważne szczególnie w przypadku chęci odliczenia fotowoltaiki od podatku przy posiadaniu niższych dochodów.

Fotowoltaika – odliczenie od podatku 2022 a program „Mój Prąd 3.0”

W przypadku prądu dla firm cena jest zależna od wielu czynników.  Wpływ ma Wiele osób zastanawia się, czy mimo udziału w programie „Mój Prąd 3.0”” będą mogli odliczyć instalację od podatku. Okazuje się, że program „Mój Prąd 3.0” pozwala osobom fizycznym na skorzystanie z dotacji w wysokości nawet 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie wyższych niż 3000 zł. Właśnie ta część wydatków podlega odliczeniu od podatku. Podatnicy w rozliczeniu mogą także uwzględnić własne koszty (także kredyt lub pożyczka) pokryte z własnych środków.

Fotowoltaika – odliczenie od podatku rolnego

Rolnicy coraz chętniej stawiają na fotowoltaikę. Odliczenie od podatku rolnego całej instalacji jest możliwe tylko wówczas, gdy zakup całej instalacji nie był wcześniej finansowany lub współfinansowany ze środków publicznych. Do finansowania zaliczamy także korzystanie z preferencyjnych kredytów, pożyczek lub unijnych dotacji. Ulga inwestycyjna jest przyznawana osobom, które nie starają się jednocześnie o dofinansowanie z programu „Mój Prąd 3.0” i “Agroenergia”. Środki będą przyznawane dla gospodarstw rolnych na potrzeby ich prowadzenia – oświetlenia oraz zasilenia maszyn rolniczych. Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek w stosownym urzędzie. Decyzja o przyznanie ulgi jest wydawana przez wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta. Wybierając fotowoltaikę odliczenie od podatku rolnego może wynosić maksymalnie 15 lat. Warto zainteresować się tematem fotowoltaiki w rolnictwie, bo instalacja PV może zmniejszyć koszty nawet o 90%.

Czy wiesz jakiej firmie zaufać?

Ozeus to marka, która pomoże Ci w uzyskaniu jak najbardziej opłacalnej inwestycji dla domu, dla firm i dla rolników. Wiedza i doświadczenie w obsłudze klientów indywidualnych i biznesowych przekłada się na wysoką jakość zrealizowanych inwestycji. Zmniejszenie rachunków za prąd przy jednoczesnej ochronie środowiska to korzyści, jakie zyskują nasi klienci. Jeśli masz pytania dotyczące odliczenia podatków, doradzimy Ci, jak postępować w danej sytuacji. Czekamy na Twój kontakt.