You need to enable JavaScript to run this app. Fotowoltaika i zmiany w 2022. Jakie będą nowe przepisy? | Ozeus
Kontakt Facebook Linkedin
kalkulator
Fotowoltaika i zmiany w 2022. Jakie będą nowe przepisy?

Fotowoltaika i zmiany w 2022. Jakie będą nowe przepisy?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Jak informuje Agencja Rynku Energii, moc zainstalowanej fotowoltaiki tylko w kwietniu wyniosła ponad 4,7 GW. Ten sam raport donosi, że rekord produkcji prądu z paneli fotowoltaicznych padł 11 maja 2021 roku. Czy tę zwyżkową tendencję zmienią zapowiadane dla fotowoltaiki nowe przepisy w 2022 roku? Ministerstwo Klimatu przekazało do konsultacji nowelizację Prawa Energetycznego. Użytkowników instalacji fotowoltaicznych czekają duże zmiany w zasadach rozliczania się z ilości produkowanego prądu. Co to oznacza dla prosumentów?

Fotowoltaika w Polsce — Jak jest teraz?

W Polsce działa obecnie ponad 400 tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Tylko w kwietniu 2021 roku, jak informuje ostatni raport Agencji Rynku Energii, powstało prawie 27 tysięcy nowych instalacji o łącznej mocy 4,7 GW. Dla porównania, w kwietniu 2020 roku moc montowanych instalacji wynosiła około 2 GW. To pokazuje, jak w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się świadomość korzyści z fotowoltaiki.

Obecne przepisy 2021 pozwalają prosumentom na oddawanie nadwyżek wyprodukowanej energii, a następnie ich odbiór. Właściciel instalacji o mocy powyżej 10 kW rozlicza się z dostawcą energii w stosunku 1 do 0,7. Za każdą jednostkę wprowadzoną do sieci może odebrać bezpłatnie 0,7 jednostki. W przypadku mikroinstalacji do 10 kW ten stosunek wynosi 1 do 0,8. Oznacza to, że jesienią czy zimą, kiedy słońca jest mniej, można bezpłatnie korzystać z prądu z fotowoltaiki. Wystarczy odebrać od dostawy energii przesłany tam wcześniej wyprodukowany przez fotowoltaikę prąd. Za tę usługę dostawca zatrzymuje dla siebie 20% przesłanej do sieci energii. 

Na ogromną popularność instalacji fotowoltaicznych mają również wpływ programy dofinansowań do fotowoltaiki 2021, takich jak Mój prąd czy ulga termomodernizacyjna. Rolnicy mogą korzystać z ulg w podatku rolnym czy dopłat w ramach programu Agroenergia 2021.

Po wykorzystaniu dostępnych ulg i dotacji instalacja fotowoltaiczna zwraca się już w czasie od 4 do 6 lat. Czy od 1 stycznia fotowoltaika będzie nadal tak opłacalna? Jakie będą nowe zasady rozliczania prosumentów od 2022 roku? 

Kup fotowoltaikę jeszcze przed końcem roku 2021: KONTAKT

Fotowoltaika — Zmiany 2022

Ministerstwo Klimatu poinformowało, że pracuje nad zmianami zasad rozliczania prosumentów. Nowe przepisy przekazano do konsultacji, a po ich zakończeniu proponowane zmiany w 2022 roku trafią pod obrady rządu i sejmu. Nowe zasady rozliczania dostarczanej i odbieranej przez prosumentów energii znacząco wpłyną na rynek fotowoltaiki w Polsce. Zmienią się stawki opłat i zasada rozliczania prosumentów. Zmiany mają być wprowadzone od 1 stycznia 2022 roku. Będą prawdziwą rewolucją i zdecydowanie wpłyną na szybkość rozwoju energetyki OZE.

Dlaczego prawo energetyczne się zmieni?

Proponowane dla prosumentów gorsze zasady przedstawiciele rządu wyjaśniają koniecznością dostosowania się do przepisów Unii Europejskiej, a konkretnie do tak zwanej europejskiej dyrektywy rynkowej. Mówi ona, że usługi magazynowania energii elektrycznej powinny mieć rynkowy i konkurencyjny charakter. Co to oznacza dla osoby, która planuje postawienie instalacji fotowoltaicznej dopiero w przyszłym roku? 

Zmiany w rozliczeniach prosumentów

Przypomnijmy, że obecnie nadwyżkę wyprodukowanej energii prosument może przesłać do sieci, a następnie odebrać 80% wyprodukowanego wcześniej prądu. To proste i jasne zasady rozliczania prosumentów. Rząd chce te przepisy zupełnie zmienić.

Omawiana nowelizacja ustawy Prawo Energetyczne zakłada, że od nowego roku nie będzie oddawania i odbierania prądu. Prosument będzie sprzedawał nadwyżkę wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną energii do firmy handlującej energią. Później, kiedy będzie potrzebował energii, zakupi ją jak każdy inny użytkownik. Czy takie zmiany są naprawdę dla prosumentów gorsze od tych dotychczasowych?

Haczyk tkwi w cenie sprzedaży i cenie zakupu prądu. Ministerstwo zapisało w projekcie, że minimalna cena za 1 MWh energii elektrycznej wynosiłaby dokładnie tyle samo, co średnia cena z poprzedniego kwartału. Według obecnych stawek byłaby to kwota 256,22 zł za 1 MWh. A za ile prosument miałby kupować wyprodukowany i sprzedany prąd? Tutaj mamy spore zaskoczenie, które pokazuje, że nowe zasady rozliczania będą dla prosumentów gorsze od tych obecnych. Otóż cena zakupu prądu jest dwukrotnie wyższa od ceny sprzedaży! Średnie stawki z końca roku wynoszą dla gospodarstw domowych prawie 540 zł/1MWh. 

Opłacalna instalacja fotowoltaiczna: Wyceń fotowoltaikę

Opłacalność fotowoltaiki a nowe przepisy 2022

Opłacalność fotowoltaiki a nowe przepisy 2022

Czy zmiany w rozliczeniach dotyczą wszystkich, którzy w ciągu ostatnich lat postawili instalacje fotowoltaiczne? Zmiany w 2022 roku odnoszą się wyłącznie do nowych instalacji, które powstaną po 1 stycznia. Właściciele fotowoltaiki postawionej i włączonej do sieci, będą rozliczać się na starych zasadach. Przedstawiciele rządu dają już istniejącym instalacjom 15 lat rozliczania się po staremu.

Powstaje pytanie, jak bardzo nowe zasady rozliczania wpłyną na opłacalność fotowoltaiki. Łatwo obliczyć, że na pewno wydłuży się czas zwrotu w inwestycję fotowoltaiczną. Obecnie wynosi ona maksymalnie 6 lat. Od nowego roku z pewnością wydłuży się o kilkanaście miesięcy lub nawet o kilka lat. Rachunki za prąd wyprodukowany i zużyty od razu w firmie lub gospodarstwie domowym będą nadal bardzo niskie. Po kieszeni uderzy jednak ogromna różnica w cenie sprzedaży, a następnie odkupieniu własnego prądu. Wynosi ona około 50% i tę wartość należy brać pod uwagę, wyliczając opłacalność fotowoltaiki po 1 stycznia 2022 roku.

Oto jak można ominąć nowe zasady rozliczania, które są dla prosumentów gorsze od tych dotychczasowych:

  • inwestycja w magazyn energii — dodatkowy koszt
  • budowa instalacji fotowoltaicznej do końca roku i rozliczanie wg dotychczasowych zasad 

Magazyn energii jest opcją do rozważenia. Należy jednak pamiętać, że jego koszt to minimum około 20 tysięcy złotych. Kiedy doliczymy do tego cenę fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego na poziomie około 25 tysięcy złotych, to pojawia się łączny wydatek 45 tysięcy złotych. O zwrocie z takiej inwestycji możemy mówić w perspektywie kilkunastu lat. 

Budowa instalacji do końca 2021 roku jest zdecydowanie lepszym wyjściem z tej trudnej sytuacji. Zwłaszcza, że nadal można skorzystać z programu Mój Prąd, ulgi termomodernizacyjnej czy innych dotacji. Poza tym można jeszcze skorzystać z niższych cen komponentów niezbędnych do postawienia instalacji. Zainteresowanie postawieniem własnej elektrowni słonecznej jest wielkie nie tylko w Polsce, dlatego producenci paneli zapowiadają znaczące podwyżki cen tych urządzeń. Fabryki ulokowane w Chinach nie nadążają z produkcją, co też wpływa na wyższe ceny. Dlatego najbliższe pół roku, to naprawdę ostatni dzwonek na korzystne cenowo postawienie i uruchomienie instalacji. Co więcej, taką instalację ominą zapowiadane niekorzystne zmiany w prawie energetycznym.

Podsumujmy:

  • od czerwca 2021 roku rozpoczęły się konsultacje nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne  
  • nowe zasady rozliczania prosumentów — czekają nas zmiany w 2022 roku 
  • zmiany w rozliczeniach — zasady rozliczania prosumentów gorsze od obecnych

Jeżeli chcesz ominąć te niekorzystne rozwiązania, skontaktuj się z firmą Ozeus i postaw do końca roku instalację fotowoltaiczną według obecnych przepisów – KONTAKT.